११ आश्विन २०७८, सोमबार

Sep 27, 2021

ललितपुर । पाटनको संस्कृति तथा सम्पदा संरक्षणमा लामो समयदेखि काम गर्दै आएको मङ्गलटोल सुधार सङ्घले अक्षयकोष खडा गर्ने भएको छ। पाटनमा मनाइने मुख्य पर्वमा स्वयंसेवक परिचालन र व्यवस्थापनका लागि सो कोेष स्थापना गर्न लागिएको हो ।

Advertisement

पाटन दरबार परिसरमा रहेको कृष्ण मन्दिरमा हरेक वर्ष भाद्र कृष्णअष्टमीका दिन मनाइने ‘कृष्णजात्रा’, नवमीका दिन पाटनको टोलटोलमा मनाइने ‘कृष्ण पूजा’ का साथै सोही दिन मङ्गलबजारको ‘भीमसेनको खटजात्रा’ आदिमा जनशक्ति परिचालन गर्दा लाग्ने खर्च जुटाउन ललितपुर महानगरपालिका–१६ बाट रु पाँच लाख सहयोग प्राप्त भएपछि कोष खडा गर्न लागेको सङ्घका अध्यक्ष किरणमान प्रधानले बताए ।

उनले भने, “यसअघि मनाइने पर्वमा स्वयंसेवक खटाउन व्यक्ति–व्यक्तिसँग गएर आर्थिक सहयोग माग्नुपर्ने समस्याको अन्त्य भएको छ। कोष खडा भएसँगै यहाँका धार्मिक कार्यमा मानिस खटाउन सङ्कोच हुने छैन।” वडास्तरीय बजेटमार्फत जात्रा अनि पर्व तथा संस्कार र संस्कृति जगेर्णा गर्न आफूहरुले गत शुक्रबार सो मूल्यको रकम सहयोेग गरेको नं १६ का वडाध्यक्ष निर्मलरत्न शाक्यलले बताए ।

उनले भने, “यसैगरी केही दिनअघि हामीले ‘बौद्ध संस्कृति र संस्कार’ लाई निरन्तरता दिन बज्राचार्य पूजाविधि अध्ययन समितिलाई रु पाँच लाख दिनुका साथै सोमबार गुँला पर्व अवधिभर टोलटोलमा बसेर पाठ गर्ने ‘नामसङ्गति पर्व’ निरन्तरताको लागि नेपाल परम्परागत बौद्ध धर्मसङ्घलाई समेत यही मूल्य बराबरको चेक हस्तान्तरण गरेका थियौं ।”

त्यसैगरी, आउँदो शनिबार मतैया पर्व व्यवस्थापन समितिलाई पनि रु १० लाख सहयोग गर्ने तयारी भइरहेको शाक्यले जानकारी गराए। सो सङ्घको स्थापना विसं २०५३ मा भएको बताइएको छ। पाटन काठमाडौंँ उपत्यकाका तीन शहरमध्ये सबैभन्दा पुरानो र रमणीय क्षेत्र हो। यहाँ प्रत्येक वर्ष मुलुककै लामो मच्छिन्द्रनाथ रथयात्रा अनि भोटो देखाउने जात्रा, कात्तिक नाच, कुम्भेश्वरमा मेला आदिसमेत मनाइने गरिन्छ ।

पाटन पर्यटकीय दृष्टिकोणले पनि अत्यन्त महत्वपूर्ण क्षेत्र हो। सङ्घ रहेको पाटन दरबार क्षेत्रलाई युनेस्कोले विश्व सम्पदा क्षेत्रमा घोषणा गर्नाका साथै विश्व हस्तकला परिषद्ले ३५औँ कला नगरी समेत घोेषणा गरिसकेको छ । रासस

Follow Us

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

एमाले विधान महाधिवेशनको तयारी पूरा कांग्रेसको स्थानीय नेतृत्व : अधिकांश युवा र जनप्रतिनिधि नेपाल-भारत सीमा बन्द हुँदा पर्यटन क्षेत्र मारमा राजनीतिक दलसम्बन्धी अध्यादेश खारेज पर्वतीय पर्यटनको प्रवर्द्धनमा पर्वतारोहण संघको सहयोग महत्वपूर्णः प्रधानमन्त्री देउवा तोकिएकै समयमा कांग्रेसको महाधिवेशन हुन्छ : नेता लेखक समावेशी विकासमा विश्व बैंकको जोड सम्झँदा कहाली लाग्ने १४ जनाले दर्दनाक ज्यान गुमाएका ७ घटना बीपी कोइराला राष्ट्रिय पुरस्कार स्थापना गर्ने सरकारको निर्णय गोरखापत्र संस्थानको कार्यकारी अध्यक्षमा सुवेदी भारतीय सहित तीनको शङ्कास्पद मृत्यु प्रदेश-१ मा थपिए ३२७ मा संक्रमित, ४ जनाको मृत्यु सुदूरपश्चिम प्रदेशमा थप ४० जनामा कोरोना संक्रमण, एकको मृत्यु जितिया पर्वको अवसरमा सार्वजनिक विदा भैरहवास्थित भिम अस्पतालका स्वास्थ्यकर्मी पुन: आन्दोलनमा रुपन्देहीका पर्यटन व्यवसायीद्वारा २४ घण्टा व्यवसाय सञ्चालन गर्न पाउनुपर्ने माग पत्रकार पन्त सम्मानित ५० लाख धरौटीमा छुटे शर्मा नेप्सेमा उच्च अङ्कको गिरावट, कारोबार रकम समेत घट्यो पर्यटकको आगमनले उत्साहित हुँदै व्यवसायी