१३ माघ २०७८, बिहीबार

Jan 27, 2022

ललितपुर । पाटनको संस्कृति तथा सम्पदा संरक्षणमा लामो समयदेखि काम गर्दै आएको मङ्गलटोल सुधार सङ्घले अक्षयकोष खडा गर्ने भएको छ। पाटनमा मनाइने मुख्य पर्वमा स्वयंसेवक परिचालन र व्यवस्थापनका लागि सो कोेष स्थापना गर्न लागिएको हो ।

Advertisement

पाटन दरबार परिसरमा रहेको कृष्ण मन्दिरमा हरेक वर्ष भाद्र कृष्णअष्टमीका दिन मनाइने ‘कृष्णजात्रा’, नवमीका दिन पाटनको टोलटोलमा मनाइने ‘कृष्ण पूजा’ का साथै सोही दिन मङ्गलबजारको ‘भीमसेनको खटजात्रा’ आदिमा जनशक्ति परिचालन गर्दा लाग्ने खर्च जुटाउन ललितपुर महानगरपालिका–१६ बाट रु पाँच लाख सहयोग प्राप्त भएपछि कोष खडा गर्न लागेको सङ्घका अध्यक्ष किरणमान प्रधानले बताए ।

उनले भने, “यसअघि मनाइने पर्वमा स्वयंसेवक खटाउन व्यक्ति–व्यक्तिसँग गएर आर्थिक सहयोग माग्नुपर्ने समस्याको अन्त्य भएको छ। कोष खडा भएसँगै यहाँका धार्मिक कार्यमा मानिस खटाउन सङ्कोच हुने छैन।” वडास्तरीय बजेटमार्फत जात्रा अनि पर्व तथा संस्कार र संस्कृति जगेर्णा गर्न आफूहरुले गत शुक्रबार सो मूल्यको रकम सहयोेग गरेको नं १६ का वडाध्यक्ष निर्मलरत्न शाक्यलले बताए ।

उनले भने, “यसैगरी केही दिनअघि हामीले ‘बौद्ध संस्कृति र संस्कार’ लाई निरन्तरता दिन बज्राचार्य पूजाविधि अध्ययन समितिलाई रु पाँच लाख दिनुका साथै सोमबार गुँला पर्व अवधिभर टोलटोलमा बसेर पाठ गर्ने ‘नामसङ्गति पर्व’ निरन्तरताको लागि नेपाल परम्परागत बौद्ध धर्मसङ्घलाई समेत यही मूल्य बराबरको चेक हस्तान्तरण गरेका थियौं ।”

त्यसैगरी, आउँदो शनिबार मतैया पर्व व्यवस्थापन समितिलाई पनि रु १० लाख सहयोग गर्ने तयारी भइरहेको शाक्यले जानकारी गराए। सो सङ्घको स्थापना विसं २०५३ मा भएको बताइएको छ। पाटन काठमाडौंँ उपत्यकाका तीन शहरमध्ये सबैभन्दा पुरानो र रमणीय क्षेत्र हो। यहाँ प्रत्येक वर्ष मुलुककै लामो मच्छिन्द्रनाथ रथयात्रा अनि भोटो देखाउने जात्रा, कात्तिक नाच, कुम्भेश्वरमा मेला आदिसमेत मनाइने गरिन्छ ।

पाटन पर्यटकीय दृष्टिकोणले पनि अत्यन्त महत्वपूर्ण क्षेत्र हो। सङ्घ रहेको पाटन दरबार क्षेत्रलाई युनेस्कोले विश्व सम्पदा क्षेत्रमा घोषणा गर्नाका साथै विश्व हस्तकला परिषद्ले ३५औँ कला नगरी समेत घोेषणा गरिसकेको छ । रासस

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

भिजिट भिसामा श्रम गन्तव्य मुलुक पुगेर पीडित बनेकाहरुको लागि ‘मार्सल टिम’ प्र्याङ्क भिडियो खिच्नेलाई अब कारबाही हुने दाङका २ सय ७ कुकुरको बन्ध्याकरण र रेविजविरुद्ध खोप क्रिकेट खेलाडीको बर्गीकरण : सन्दीपसहित पाँच जना ग्रेड ए मा,रुपन्देहीका भुर्तेल ग्रेड बी मा प्रदेश एकमा अन्तर्घात गर्नेहरुलाई एमालेले कारबाही गर्ने अछामको जनसंख्या साढे २८ हजारले घट्यो अनुमतिबिना सार्वजनिक स्थलमा फोटो,भिडियो खिच्न नपाइने तिनाउमा मृत भेटिएकी महिला सैनामैनाकी जित कुमारी घरेलु मैदानमा आर्मीलाई हराउँदै मनाङ फाइनलमा चिकित्सा शिक्षा आयोगका उपाध्यक्ष डा. गिरीमाथि ढुंगा प्रहार बुटवलको कालिकापथ वाइपास सडक : आधा अवधि सकिँदा २० प्रतिशत प्रगति तिलोत्तमाको डिङ्गरनगर र हरिहरपुरलाई जोड्न तिनाउ नदीमा पुल नेपालमा तीन करोड डोज खोप लगाइयो दिल्लीमा सप्ताहन्तको कर्फ्यू र जोरबिजोर व्यवस्था हट्यो थप ८ हजार १७ जनामा कोरोना संक्रमण, १५ जनाको मृत्यु कोरोना संक्रमणबाट मृत्यु हुनेको संख्या तीन पुग्यो काेराेना न्यूनीकरणका लागि जुम्लामा एकीकृत हेल्प डेस्क स्थापना स्थानीय तहको निर्वाचन : आयोग पदाधिकारीपछि कांग्रेसमा छलफल गर्दै प्रधानमन्त्री देउवा मन्त्री रेणु यादवविरुद्ध कारबाही गर्न कांग्रेस नेताको उजुरी सेजमा ‘शक्ति’ प्रर्दशन, कानून पालना गर्न नसके पछि मुद्दा