६ आश्विन २०८०, शनिबार

Sep 23, 2023

बुटवल । सत्तारुढ दल नेपाली कांग्रेसको १४ औं महाधिवेशनको सरगर्मी अर्घाखाँची पनि बढेको छ । सबैभन्दा पहिले क्रियाशील सदस्यताको सूची केन्द्रमा बुझाउने जिल्ला बनेको अर्घाखाँची कांग्रेसको नेतृत्व लिन आधा दर्जन बढी नेताहरु प्रत्याशी बनेका छन् । जिल्ला सभापतिको नेतृत्व लिन युवा नेताहरु अग्रसर छन् । केन्द्रीय स्तरमा देउवा पक्षका नेताहरु धेरै रहेपनि जिल्लामा पौडेल पक्षका नेता तथा कार्यक्रर्ताहरु प्रबल देखिन्छन् । केन्द्रमा देउवा निकट तथा केन्द्रीय सदस्य मानबहादुर विश्वकर्मा, नेतृ पुष्पा भुसाल लगाएतका रहेपनि जिल्लामा कार्यकर्ता भने पौडेल पक्षतर्फ प्रबल छन् । केन्द्रले जिल्ला समितिका लागि आगामी असोज १० गते निर्वाचन हुने मिति तय गरेपछि जिल्लामा रास्साकसी बढेको हो ।

Advertisement

वर्तमान जिल्ला सभापति विष्णु प्रसाद मुस्कानले पुनः जिल्ला सभापतिमै उमेद्वारी दिने घोषण गरेका छन् । यस्तै उपसभापति शान्ता भण्डारी, सचिव छविलाल पौडेल, महासमिति सदस्य केशब क्षेष्ठ, महाधिवेशन प्रतिनिधी ईन्द्रमणि पौडेल, अर्का महाधिवेशन प्रतिनिधि लेखनाथ पोख्रेल, शिक्षक संघ अर्घाखाँचीका अध्यक्ष यादव घिमिरे, कांग्रेस अर्घाखाँची क्षेत्र नं. २ का सभापति अच्युत गौतम, पूर्वजिल्ला सहसचिव बाबुराम पौडेल लगाएतले सभापतिका लागि उमेद्वारी घोषण गरी प्रचारप्रसारमा जुटेका छन् । सभापति पदमा अर्घाखाँचीमा देउवा पक्ष र पौडेल पक्षको लडाई हुने देखिन्छ ।

अर्घाखाँचीका वर्तमान सभापति विष्णु प्रसाद खनाल मुस्कानले पुनः जिल्ला सभापतिमै उमेद्वारी दिने घोषणा गरेका छन् । खनालले केन्द्रमा सबैभन्दा पहिले क्रियाशील सदस्यताको सूची बुझाउने जिल्ला रुपमा अर्घाखाँचीलाई चिनाएका छन् । अर्घाखाँचीका प्रभावशाली तथा बलिया दाबेदार मुस्कानले स्थानीय तहको निर्वाचन निर्वाचनमा काँग्रेसका उम्मेदवारलाई विजयी बनाउन उल्लेखनिय भुमिका खेलेका थिए । उपचुनावमा एमालेको गण भनेर बुझिने मालारानी–३ मा कांग्रेसका शोभाखर खनाललाई जिताउन महत्वपूर्ण भुमीका निर्वाह गरेका थिए । उनी पौडेल पक्षका मानिन्छन् ।

जिल्ला सभापतिको लागि प्रभावशाली नेता मानिन्छन्, यादव घिमिरे । शिक्षण पेशामा आबद्ध उनले केही दिन अघि शिक्षक पेशाबाट अवकाश लिएको घोषणा पनि गरिसकेका छन् । विद्यार्थी देखि नै राजनीतिमा सक्रिय घिमिरे सभापतिका बलिया दाबेदार हुन् । उनी देउवा निकट हुन् ।

यस्तै, १३ औँ महाधिवेशनमा महाधिवेशन प्रतिनिधीमा सबैभन्दा बढी मत ल्याएर विजयी भएका इन्द्रमणि पौडेलले सभापति लागि उमेद्वारी घोषणा गरी प्रचारप्रसारमा जुटेका छन् । युवाहरूलाई आफ्नै ठाउँमा रोजगारी वा स्वरोजगार उद्यमशीलतामा समाहित गर्नुपर्छ भन्ने मुख्य उद्देश्यका साथ युवाहरूलाई आयमूलक कार्यमा व्यस्त बनाउँदै काँग्रेसको संगठनलाई मजवुद बनाउँने दायित्व रहेको उनी बताउँछन् । पौडेल संस्थापन ईतर समुहका मानिन्छन् ।

जिल्ला सभापतिको दावेदारका कांग्रेस अर्घाखाँचीका वर्तमान सचिव छविलाल पौडेल छन् । रुपमा दक्षिण अर्घाखाँचीका पुराना नेता मानिने पौडेल पनि सभापतिका बलिया दाबेदार हुन् । उनी पौडेल निकट मानिन्छन् ।

नेपाली कांग्रेस अर्घाखाँचीकि उपसभापति शान्ता भण्डारीले जिल्ला सभापतिको पदको लागि उमेद्वारी दिने बताएकी छिन् । उनले महिलाहरुलाई पार्टीमा आकर्षित गराउन १४ औं महाधिवेशनमा आफू पार्टी सभापतिको उम्मेदवार हुने बताइन् । उनी पौडेल निकट मानिन्छिन् ।

यस्तै, महासमिति सदस्य लेखनाथ पोख्रेल पनि सभापतिको उमेद्वारको रुपमा चर्चामा छन् । विद्यार्थी संगठन हुँदै पार्टीको राजनीतिमा लागेका पोख्रलले सभापतिका बलिया उमेद्वार हुन् । पोख्रेल नमुना गाउँपालिकाको रुपमा चिनिने छत्रदेव गाउँपालिकाका अध्यक्ष समेत हुन् । उनले १४ औं अधिवेशनबाट युवापुस्तालाई अगाडी सार्नुपर्नेमा जोड दिँदै आएका छन् । जिल्लाका ६१ वडालाई कांग्रेसको किल्ला बनाउने उनको उद्धेश्य रहेको बताउँछन् । उनी पौडेल पक्षका मानिन्छन् ।

जिल्ला सभापतिमा केशव श्रेष्ठको नाम पनि सभापतिको उम्मेदवारका रुपमा चर्चामा छ । तरुण दल हुँदै पार्टी राजनीतिमा सक्रिय श्रेष्ठले सभापति बन्न उम्मेदवारी दिन लागेका हुन् । उनी पौडेल निकट मानिन्छन् ।

यसैगरी, नेपाली कांग्रेस अर्घाखाँची क्षेत्र नं. २ का सभापति अच्युत गौतमले पनि पार्टी सभापतिमा उमेद्वारी दिने आकांक्षा राखेका छन् । विद्यार्थीदेखि नै राजनीतिमा सक्रिय अच्युतको जिल्लामा छुट्टै क्रेज छ । पार्टीमा निष्ठावान गौतम पाणिनी गाउँपालिकाका अध्यक्ष पनि हुन् । यूवाहरुलाई स्वदेशी भूमीमै रोजगारी सिर्जना गर्ने कृषिलाई प्राथमिकता दिने गरेका छन् । उनी देउवा निकट मानिन्छन् ।

काँग्रेसका पुर्व जिल्ला सहसचिव बाबुराम पौडेल पनि सभापतिका दाबेदार हुन । समाजसेवामा सक्रिय पौडेल सभापति बन्न चाहेको बताए । उनी देउवा निकट हुन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

आज क्यानको नेतृत्व चयन हुँदै, चतुरबहादुर र बिनयराज बीच प्रतिस्पर्धा मुगु सदरमुकाम गमगढी बजारमा आगलागी, ५ घर पूर्ण रुपमा क्षति  बोलेरो जीपबाट खसेर बालकको मृत्यु आजदेखि प्रधानमन्त्री प्रचण्ड चीन भ्रमणमा राहत शिक्षकहरुले पुनः आन्दोलनको घोषणा लुम्बिनी प्रदेश याेजना आयाेगमा थपिए दुई सदस्य पल्लीकोट स्वास्थ्य चौकीमा गुल्मी जिल्लाका स्वास्थ्यकर्मीहरुको जमघट २१ औं लिस्नु कपको उपाधि फर्साटिकरलाई सरकार र शिक्षकबीच सहमति, आन्दाेलन फिर्ता बैतडीमा १९ वर्षीया एक किशोरी मृत फेला रासायिक मल विस्थापित गर्न अर्गानिक मल उत्पादनमा ध्यान बाँकेको जयेन्दु बाल सुधार गृहमा झडपपछि नौ थुनुवा फरार मलेसिया पठाइदिन्छु भन्दै तीन लाख ठगी गर्ने एक जना प्रकाउ नक्कली नोटसहित सुनसरीबाट दुई जना पक्राउ दिगो विकास लक्ष्यका बारेमा छलफल गर्न सरकारले सर्वपक्षीय बैठक बोलाउनुपर्छ : अध्यक्ष तिमिल्सिना अमेरिकी राष्ट्रपति बाइडेन र प्रधानमन्त्री प्रचण्डबीच भेटवार्ता रुपन्देहीमा माछापुच्छ्रे बैंकको ठगी प्रकरण: बैकिङ्ग कसुरमा एजेण्ट निरन्जन पाठक पक्राउ सरकार र आन्दोलनरत शिक्षकबीच वार्ता जारी विद्यालय शिक्षा विधेयकमा धैरै त्रुटी, ७० भन्दा बढी संशोधन हाल्नुपर्ने छन् : गगन थापा कैलाली र कास्कीबाट लागुऔषधसहित दुईजना पक्राउ