१३ माघ २०७८, बिहीबार

Jan 27, 2022

Advertisement

काठमाडौँ। नेपाललाई जनवरीदेखि अगस्टसम्म एक करोड ३३ लाख ५९ हजार ११० डोज खोप प्राप्त भएको छ । जसमध्ये एक करोड एक लाख तीन हजार ८६४ डोज खोप प्रयोग भइसकेको स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयले जनाएको छ । यो प्रतिशतमा ७५.६ प्रतिशत हो ।

स्वास्थ्य मन्त्रालयकाअनुसार ५४ लाख २५ हजार ८८८ जनाले पहिलो डोज लगाएका छन् भने ४६ लाख ७७ हजार ९७६ जनाले खोपको पूर्ण मात्रा लगाएका छन् । नेपालमा अहिले कोरोनाविरुद्धको तीन प्रकारका खोप प्रयोगमा ल्याइएको छ । जसमा कोभिशिल्ड, भेरोसेल र जोन्सन एण्ड जोन्सन खोप प्रयोगमा ल्याइएको छ ।

स्वास्थ्य मन्त्रालयले बुधवार सार्वजनिक गरेको तथ्याङ्कमा २१ लाख ३४ हजार ८४८ जनाले कोभिशिल्डको पहिलो मात्रा लगाएका छन् भने १२ लाख ३२ हजार ८५१ जनाले दोस्रो मात्रा लगाएका छन् । यसैगरी ३२ लाख ८९ हजार ९८८ जनाले भेरोसेलको पहिलो लगाएका छन् भने २० लाख ७० हजार ८५९ जनाले दोस्रो मात्रा लगाएका छन् । साथै १३ लाख ६३ हजार ६१८ जनाले जोन्सन एण्ड जोन्सनको खोप लगाइसकेको स्वास्थ्य मन्त्रालयले जनाएको छ ।

व्यवस्थापन महाशाखा खरिद प्रमुख उपेन्द्र ढुंगानाले जनवरी २१ मा भारतबाट १० लाख र भारतीय आर्मीको सहयोगमा एक लाख कोभिशिल्ड खोप प्राप्त भएको बताए । यसैगरी चीनबाट २९ देखि २१ मार्चसम्म आठ लाख भेरोसेल खोप, टीएआरबाट २ देखि २१ जुनसम्म दुई लाख, चीनबाट २ देखि २१ जुनसम्म फेरि आठ लाख खोप नेपाल आएको प्रमुख ढुंगानाले जानकारी दिए। त्यस्तै भुटानबाट १ देखि २१ अगस्टसम्म दुई लाख ३० हजार अष्ट्राजेनिका र यूके सरकारको सहयोगमा २६ देखि २१ अगस्टसम्म एक लाख ३१ हजार दुई सय डोज अष्ट्राजेनिका नेपाल आएको छ ।

ढुंगानाकाअनुसार नेपाल सरकारले खरिद गरेको दश लाख कोभिशिल्ड खोप २१ फेब्रअरीमा, ९ देखि ३० जुलाईसम्म ४० लाख भेरोसेल र १९ देखि २१ अगस्टसम्म १६ लाख भेरोसेल खोप नेपाल ल्याइएको थियो । यसैगरी कोभ्यास सुविधामार्फत ७ देखि २१ मार्चमा तीन लाख ४८ हजार कोभिशिल्ड खोप, अमेरिका सरकारको सहयोगमा ११ देखि २१ जुलाईमा १५ लाख ३४ हजार ८५० डोज जोन्सन एण्ड जोन्सन खोप र जापान सरकारको सहयोगमा ७, ९, २१ र २३ अगस्टमा अष्ट्राजेनिका खोप नेपाललाई प्राप्त भएको उनले बताए ।

दुई करोड १७ लाख ५६ हजार ७६३ नागरिकलाई कोरोनाविरुद्धको खोप लगाउने लक्ष्य सरकारले लिएको छ । नेपालमा पहिलोपटक ८ माघमा भारतले अनुदानमा दिएको १० लाख डोज कोभिसिल्ड भित्रिएसँगै खोप लगाउन सुरु गरिएको थियो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

भिजिट भिसामा श्रम गन्तव्य मुलुक पुगेर पीडित बनेकाहरुको लागि ‘मार्सल टिम’ प्र्याङ्क भिडियो खिच्नेलाई अब कारबाही हुने दाङका २ सय ७ कुकुरको बन्ध्याकरण र रेविजविरुद्ध खोप क्रिकेट खेलाडीको बर्गीकरण : सन्दीपसहित पाँच जना ग्रेड ए मा,रुपन्देहीका भुर्तेल ग्रेड बी मा प्रदेश एकमा अन्तर्घात गर्नेहरुलाई एमालेले कारबाही गर्ने अछामको जनसंख्या साढे २८ हजारले घट्यो अनुमतिबिना सार्वजनिक स्थलमा फोटो,भिडियो खिच्न नपाइने तिनाउमा मृत भेटिएकी महिला सैनामैनाकी जित कुमारी घरेलु मैदानमा आर्मीलाई हराउँदै मनाङ फाइनलमा चिकित्सा शिक्षा आयोगका उपाध्यक्ष डा. गिरीमाथि ढुंगा प्रहार बुटवलको कालिकापथ वाइपास सडक : आधा अवधि सकिँदा २० प्रतिशत प्रगति तिलोत्तमाको डिङ्गरनगर र हरिहरपुरलाई जोड्न तिनाउ नदीमा पुल नेपालमा तीन करोड डोज खोप लगाइयो दिल्लीमा सप्ताहन्तको कर्फ्यू र जोरबिजोर व्यवस्था हट्यो थप ८ हजार १७ जनामा कोरोना संक्रमण, १५ जनाको मृत्यु कोरोना संक्रमणबाट मृत्यु हुनेको संख्या तीन पुग्यो काेराेना न्यूनीकरणका लागि जुम्लामा एकीकृत हेल्प डेस्क स्थापना स्थानीय तहको निर्वाचन : आयोग पदाधिकारीपछि कांग्रेसमा छलफल गर्दै प्रधानमन्त्री देउवा मन्त्री रेणु यादवविरुद्ध कारबाही गर्न कांग्रेस नेताको उजुरी सेजमा ‘शक्ति’ प्रर्दशन, कानून पालना गर्न नसके पछि मुद्दा