११ आश्विन २०७८, सोमबार

Sep 27, 2021

Advertisement

काठमाडौँ। नेपाललाई जनवरीदेखि अगस्टसम्म एक करोड ३३ लाख ५९ हजार ११० डोज खोप प्राप्त भएको छ । जसमध्ये एक करोड एक लाख तीन हजार ८६४ डोज खोप प्रयोग भइसकेको स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयले जनाएको छ । यो प्रतिशतमा ७५.६ प्रतिशत हो ।

स्वास्थ्य मन्त्रालयकाअनुसार ५४ लाख २५ हजार ८८८ जनाले पहिलो डोज लगाएका छन् भने ४६ लाख ७७ हजार ९७६ जनाले खोपको पूर्ण मात्रा लगाएका छन् । नेपालमा अहिले कोरोनाविरुद्धको तीन प्रकारका खोप प्रयोगमा ल्याइएको छ । जसमा कोभिशिल्ड, भेरोसेल र जोन्सन एण्ड जोन्सन खोप प्रयोगमा ल्याइएको छ ।

स्वास्थ्य मन्त्रालयले बुधवार सार्वजनिक गरेको तथ्याङ्कमा २१ लाख ३४ हजार ८४८ जनाले कोभिशिल्डको पहिलो मात्रा लगाएका छन् भने १२ लाख ३२ हजार ८५१ जनाले दोस्रो मात्रा लगाएका छन् । यसैगरी ३२ लाख ८९ हजार ९८८ जनाले भेरोसेलको पहिलो लगाएका छन् भने २० लाख ७० हजार ८५९ जनाले दोस्रो मात्रा लगाएका छन् । साथै १३ लाख ६३ हजार ६१८ जनाले जोन्सन एण्ड जोन्सनको खोप लगाइसकेको स्वास्थ्य मन्त्रालयले जनाएको छ ।

व्यवस्थापन महाशाखा खरिद प्रमुख उपेन्द्र ढुंगानाले जनवरी २१ मा भारतबाट १० लाख र भारतीय आर्मीको सहयोगमा एक लाख कोभिशिल्ड खोप प्राप्त भएको बताए । यसैगरी चीनबाट २९ देखि २१ मार्चसम्म आठ लाख भेरोसेल खोप, टीएआरबाट २ देखि २१ जुनसम्म दुई लाख, चीनबाट २ देखि २१ जुनसम्म फेरि आठ लाख खोप नेपाल आएको प्रमुख ढुंगानाले जानकारी दिए। त्यस्तै भुटानबाट १ देखि २१ अगस्टसम्म दुई लाख ३० हजार अष्ट्राजेनिका र यूके सरकारको सहयोगमा २६ देखि २१ अगस्टसम्म एक लाख ३१ हजार दुई सय डोज अष्ट्राजेनिका नेपाल आएको छ ।

ढुंगानाकाअनुसार नेपाल सरकारले खरिद गरेको दश लाख कोभिशिल्ड खोप २१ फेब्रअरीमा, ९ देखि ३० जुलाईसम्म ४० लाख भेरोसेल र १९ देखि २१ अगस्टसम्म १६ लाख भेरोसेल खोप नेपाल ल्याइएको थियो । यसैगरी कोभ्यास सुविधामार्फत ७ देखि २१ मार्चमा तीन लाख ४८ हजार कोभिशिल्ड खोप, अमेरिका सरकारको सहयोगमा ११ देखि २१ जुलाईमा १५ लाख ३४ हजार ८५० डोज जोन्सन एण्ड जोन्सन खोप र जापान सरकारको सहयोगमा ७, ९, २१ र २३ अगस्टमा अष्ट्राजेनिका खोप नेपाललाई प्राप्त भएको उनले बताए ।

दुई करोड १७ लाख ५६ हजार ७६३ नागरिकलाई कोरोनाविरुद्धको खोप लगाउने लक्ष्य सरकारले लिएको छ । नेपालमा पहिलोपटक ८ माघमा भारतले अनुदानमा दिएको १० लाख डोज कोभिसिल्ड भित्रिएसँगै खोप लगाउन सुरु गरिएको थियो ।

Follow Us

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

एमाले विधान महाधिवेशनको तयारी पूरा कांग्रेसको स्थानीय नेतृत्व : अधिकांश युवा र जनप्रतिनिधि नेपाल-भारत सीमा बन्द हुँदा पर्यटन क्षेत्र मारमा राजनीतिक दलसम्बन्धी अध्यादेश खारेज पर्वतीय पर्यटनको प्रवर्द्धनमा पर्वतारोहण संघको सहयोग महत्वपूर्णः प्रधानमन्त्री देउवा तोकिएकै समयमा कांग्रेसको महाधिवेशन हुन्छ : नेता लेखक समावेशी विकासमा विश्व बैंकको जोड सम्झँदा कहाली लाग्ने १४ जनाले दर्दनाक ज्यान गुमाएका ७ घटना बीपी कोइराला राष्ट्रिय पुरस्कार स्थापना गर्ने सरकारको निर्णय गोरखापत्र संस्थानको कार्यकारी अध्यक्षमा सुवेदी भारतीय सहित तीनको शङ्कास्पद मृत्यु प्रदेश-१ मा थपिए ३२७ मा संक्रमित, ४ जनाको मृत्यु सुदूरपश्चिम प्रदेशमा थप ४० जनामा कोरोना संक्रमण, एकको मृत्यु जितिया पर्वको अवसरमा सार्वजनिक विदा भैरहवास्थित भिम अस्पतालका स्वास्थ्यकर्मी पुन: आन्दोलनमा रुपन्देहीका पर्यटन व्यवसायीद्वारा २४ घण्टा व्यवसाय सञ्चालन गर्न पाउनुपर्ने माग पत्रकार पन्त सम्मानित ५० लाख धरौटीमा छुटे शर्मा नेप्सेमा उच्च अङ्कको गिरावट, कारोबार रकम समेत घट्यो पर्यटकको आगमनले उत्साहित हुँदै व्यवसायी