४ कार्तिक २०७८, बिहीबार

Oct 21, 2021

भैरहवा । रुपन्देहीको रोहिणी गाउँपालिकामा डुबानबाट प्रभावित ३ सय घरधुरीलाई तत्काल राहत पुग्ने राहत सामाग्री बितरण गरिएको छ । रोहिणी गाउँपालिका र अन्र्तराष्ट्रिय बौद्ध समाजको समन्वयमा सु जी फाउण्डेशनले रोहिणीका बिभिन्न टोलमा राहत बितरण गरेको हो ।

Advertisement


रोहिणी गाउँपालिकाको कुश्मी, सेमरहवा, बिरनी, छिपागढ, कोटहवा, तरकुलहा, पक्डिहवा, कदमहवा, सुईलिहवा लगातको टोलमा राहत बितरण गरिएको छ । तत्कालको लागी २५ किलो चामल, १० किलो पिठो, सोयाबिन, तेल, दाल, साबुन लगायतको सामाग्री प्रदान गरिएको अन्र्तराष्ट्रिय बौद्ध समाजका अध्यक्ष भिक्षु मैत्रेयले जानकारी दिए । समाचारबाट रोहिणी गाउँपालिकामा भएको डुबान र यस बाट धेरै परिवार प्रभावित भएको जानकारी आए पछि मानविय नाताले राहत प्रदान गरेको उनले जनाए । समाचारको माध्यमबाट प्रभावित परिवारका अन्न भिजेर खानपिनमा समस्या भएकोले अन्नको रुपमा राहत दिएको उनले बताए ।

२०५० साल देखी नै यो संस्थाले नेपालमा राहत प्रदान गर्ने, बाढी, डुबानबाट भत्केका घरहरु बनाईदिने लगायतका काममा सहयोग गरिएको उनले बताए । संस्थाले नेपालका कोभिडबाट प्रभावित परिवारलाई पनि गरि अहिले सम्म करिब ६० हजार परिवारलाइ राहत प्रदान गरेको छ ।
मलेसियामा रहेको सु जी फाउण्डेशनले उक्त राहत सामाग्री सहयोग गरेको भिक्षु मैत्रेयले जनाए । उनले सु जी भनेकै आपत बिपतमा राहत दिने नाम भएको र नेपालमा बिभिन्न बिपद्को समयमा फाउण्डेशनले सहयोग गर्ने गरेको बताए ।

स्थानिय मुकेश मुराउले बाढीको कारण घरमा भएको सबै अन्नपात नोक्सान भएको अवश्थामा रोहिणी गाउँपालिकाको सहयोगमा प्राप्त भएका राहत सामाग्रीले केही हद सम्म सहयोग पुग्ने बताए । उनले यो सामाग्रीले २ हप्ता सम्म आफ्नो घरमा चूल्हो बल्ने र त्यसपछिको अवश्था पनि सहज हुने विश्वास ब्यक्त गरे । उनले यस्तो बिपद्मा पाएको सहयोगले स्थानिय सरकार महशुश भएको बताए ।

भदौ १० गते भएको डुबानबाट रोहिणीको वडा नम्बर १, ३ र ४ सबै भन्दा बढी प्रभावित भएको थियो । अबिरल बर्षाका कारण मूख्य बाटो मात्र नभई यी वडाका अधिकांश टोलहरु जलमग्न हुदा धेरै परिवारको बिचल्ली भएको थियो । रोहिणी गाउँपालिकाका अध्यक्ष सनोज कुमार यादवका अनुसार गाउँपालिकामा करिब ५ सय घरधुरी बाढी र डुबानबाट प्रभावित भएका थिए । यी मध्ये ३ सय परिवारलाई सु जी फाउण्डेशन र अन्र्तराष्ट्रिय बौद्ध समाजको सहयोगमा राहत प्राप्त भएकोले गाउँपालिकालाई केही सहज भएको उनले बताए ।

बाँकी परिवारको हकमा कुनै दातृ निकायले सहयोग गरे स्वागत गर्ने र सहयोग नआए पनि गाउँपालिका आफैले राहत बितरण गर्ने उनले जानकारी दिए । यस अतिरिक्त गाउँपालिकामा केही घरहरु समेत भत्केका कारण बिधि पु¥याइ उनिहरुलाई पनि क्षतिपूर्ति प्रदान गरिने यादवले जनाए ।

Follow Us

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

बाग्मती प्रदेशसभाको बैठक अन्याेलमा, एमाले सांसद अनुपस्थित हुने सीडीओ र एसपी तासमा मग्न भिडियो सार्वजनिक भएपछि… अवरुद्ध सिद्धार्थ राजमार्ग चालु नाम्खाको तुम्लिङमा फसे चार विदेशीसहित १२ जना बुटवलमा काटेर राखिएका ३० हेक्टर क्षेत्रफलको धान बाली क्षेति पप्पु कन्स्ट्रक्सनले निर्माण गरेको कमला नदी पुलको अर्को स्पान पनि भासियो ‘सन् २०२२ सम्म कोभिड महामारी’ पुरानै लयमा फर्किदै छ बेनी बजार विश्वकै सबैभन्दा लामो लकडाउन आजदेखि खुल्दै हात्ती आक्रमणबाट मृत्यु भएका परिवारलाई दश लाख धान डुब्यो, गहुँ लाउने आश मर्‍यो बुद्धको महापरिनिर्वाण भएको कुशिनगरमा अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल भारतमा नौ महिनामा एक अर्बले लगाए खोप नेपाली फिल्म ‘एक्सन नाइन’मा सुनिल शेट्टीको इन्ट्री महिला मेयर कप आजबाट, उद्घाटन खेलमा महालक्ष्मी र बागमती भिड्दै प्रधानमन्त्री देउवा आज कर्णाली र सुदूरपश्चिमको निरीक्षणमा जाँदै अलपत्र पर्यटकको उद्धार गर्न गृहमन्त्रीको निर्देशन चितवनको ३० प्रतिशत धानबालीमा क्षति बागलुङमा ड्रागन फ्रुटको व्यावसायिक खेती सिद्धार्थ राजमार्ग अवरुद्ध