१ कार्तिक २०७८, सोमबार

Oct 18, 2021

दाङ। तुलसीपुर उपमहानगरपालिका १८ अक्कासीमा झमबहादुर वलीले गाउँलाई स्मार्ट कृषि गाउँ कार्यक्रम लागू भएपछि आफूहरूलाई धेरै राम्रो भएको बताए । उनले बाख्रा पालन गर्दै आएका छन् । स्मार्ट कृषि कार्यक्रमले राम्रो खोर बनाउन सहयोग गरेपछि आफूलाई धेरै खुशी लागेको उनले बताए । उनीसँग अहिले साना र ठूला गरी १० वटा बाख्राहरू छन् ।

Advertisement

उनले भने, ‘बाख्रा पालन पहिलेको भन्दा यो कार्यक्रम लागू भएपछि सुधार भएको छ । उनलाई स्मार्ट कृषि कार्यक्रमले बाख्रा पालनको लागि मात्र नभइ भेटनरी पढेका छोराले पनि कृषि कार्यक्रमले प्राविधिकमा राखेको छ । कार्यक्रमले बाख्राको खोर, दाना, घाँस र औषधि उपचारमा हेरिरहेको छ ।’

त्यस्तै अब आफूले धेरै बाख्रा पालन गर्ने योजना बनाएको समेत बताए । त्यसका लागि किसानहरूलाई उन्नत जातका बाख्रा तथा बोकाहरु उपलब्ध गराउनु पर्ने समेत बताए । त्यस्तै उनले आफूहरूले उत्पादन गरेर खसीबाख्राको बजारिकरण भएमा अझ सहज हुने समेत बताए । त्यस्तै उनले बाख्रा खरिदको लागि आफ्नो करिब ढेड लाख खर्च भएको र स्मार्ट कृषि गाउँले खोर निर्माणको लागि करिब ८५ हजार सहयोग गरेको समेत बताए । त्यस्तै सोही ठाउँकी भिमा वलीले गाउँमा स्मार्ट कृषि कार्यक्रम लागू भएपछि बाख्रा पालन व्यवसाय शुरु गरेको बताइन्।

उनले पहिला १÷२ वटा बाख्राहरू पाल्दै आएको भएयता पनि अहिले कार्यक्रमले घोर निर्माणमा सहयोग गरेपछि साना र ठूला गरी ७ वटा बाख्राहरू रहेको बताइन् । उनले भन्न्,ि ‘यो कार्यक्रमले गर्दा हामीलाई धेरै हौसला बढाएको छ । पहिला बाख्रा राख्नको लागि राम्रो खोर थिएन । वर्षायाममा पानीमा भिज्थे । गर्मी सयमा घाम मै हुन्थे । अहिले खोर भएपछि धेरै सहज भएको छ । बाख्रालाई बस्नको लागि धेरै राहत मिलेको छ ।’

स्मार्ट गाउँमा किसानहरूको बाख्राको बिमा बनाउने, खोर बनाउने काम भएको कार्यक्रम संयोजक टोप बहादुर वलीले बताए । उनका अनुसार गाउँमा ३० वटा बाख्राको खोर र २६ वटा बङ्गुरका खोरहरू तयार भएका छन् । उनले भने, ‘किसानहरूलाई घाँस फ्रि, बिमा फ्रि गरिएको छ । प्रदेश सरकारको ५० लाख र स्थानीय सरकारको १० लाखको सहयोगमा यो कार्यक्रम गाउँमा लागू भएको हो ।

तर, कोरोना महामारीले गर्दा धेरै कामहरू गर्न सकिएन ।’ गाउँमा यो कार्यक्रम लागू भएपछि धेरै किसानहरूलाई राहत मिलेको समेत उनले बताए । त्यस्तै उनले बाख्रा पालनतर्फ ५ वटा र बंगुर पालन तर्फ २ वटा अनिवार्य पालेकालाई मात्र यो कार्यक्रमले सहयोग गरेको समेत बताए । गाउँमा यो कार्यक्रम २०७७ फागुन देखि लागू भएको हो । प्रदेश सरकारले मात्र नभइ स्थानीय सरकारले पनि कृषि क्षेत्रमा धेरै काम गर्दै आइरहेको बताएका छन् ।

तुलसीपुर उपमहानगरपालिका कृषि शाखाका अनुसार उपमहानगरले तरकारी खेतीमा आत्मनिर्भर बन्ने अवस्था रहेको छ । विगतमा धेरै बाहिरबाट आउने गएरको भएयता पनि अहिले आत्मनिर्भर बन्ने अवस्थामा रहेको शाखाका प्रमुख कृषि अधिकृत धनराज गौतमले बताए । उपमहानगरले उन्नत जातको बिउँमा ५० प्रतिशत छुट र विभिन्न कृषि यान्त्रिक उपकरणहरू पनि सहयोग गर्दै आएको समेत बताए।

विगतमा कृषि कार्यालयले गर्ने काम भन्दा स्थानीय तहले किसानहरूको लागि धेरै सहयोगका काम गर्दै आइरहेको समेत उनको भनाइ छ । त्यस्तै उपमहानगरले १९ वटै वडाहरूमा कृषि तथा पशुको प्राविधिकहरू राख्नको लागि प्रदेश सरकारमा माग भइहेको समेत उनले बताए ।

Follow Us

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

जब अक्षय हेलिकप्टरमा बिना सुरक्षा झुण्डिए … नदीमा ढुंगा लिन गएका ट्रयाक्टर चालक बगेर बेपत्ता दाङमा धानवालीमा पुगेको क्षतिको विवरण संङ्कलन हुँदै रुपन्देहीको समृद्धिका लागि सदैब प्रयत्नशिल रहनेछु : गृहमन्त्री खाँण बाढीले डाइभर्सन बगायो, पुर्व–पश्चिम राजमार्ग अवरुद्ध दुई दिनको वर्षाले धानबाली नष्ट, काटेर राखेका धान पनि खेतमै डुब्यो भित्र्याउने बेलाको रुपन्देहीको धानबालीमा वर्षाले क्षति, क्षतिको विवरण आउन बाँकी जेम्स बोन्डको सम्पत्ति सन्तानले नपाउने प्रकृतिसँग रमाउन सिद्धबाबाधाम मनकामनामा बस दुर्घटना : ३० घाइते, १० को अवस्था गम्भीर बजारमा गोलभेडाको मुल्य बढ्दा साना किसानको टनेलबाटै खोसाखोस सुविधा मात्रै लिएर बित्यो चार वर्ष, भूमिकाविहीन जिसस अभिषेक, दर्शन, मनिष र आयुष सम्मिलित यू–२३ टोलीकाे घोषणा हिन्दू मन्दिर तोडफोड, मुसलमानको ज्यादतीबिरुद्ध भोक हड्ताल घोषणा आईसीएफसी फाइनान्सको १०% बोनस सेयर र ४% नगद लाभांश घोषणा गुल्मी कारागारमा क्षमताभन्दा तेब्बर कैदीबन्दी : १० स्थायी दरबन्दी १ कर्मचारी श्रीमतीको लौरो प्रहारबाट श्रीमानको ज्यान गयो,श्रीमती गम्भिर घाइते रुपन्देही आउन लागेका गृहमन्त्री खाँण काठमाण्डौंमा रोकिए स्वदेश फर्कियो साफ उपविजेता नेपाली टोली पानीले खर कुहिएपछि किसान मर्कामा