११ आश्विन २०७८, सोमबार

Sep 27, 2021

भैरहवा । सबै बिहान भएकोले ब्युझि सकेका थिए । भैरहवा परासी सडक खण्डको सेमरहवाका पनि सबै जना नित्य कर्ममा लागेका थिए । बिहान करिब ६ बजे एक्कासी घरमा पानी पस्न थालेपछि सबै हतारिदै ज्यान जोगाउन भौतारिन थाले । कसैका खाट बग्न थाले, कसैका चौपाया ।

Advertisement

एक्कासी पसेको बाढीका कारण चौपाया र अन्य सामाग्री जोगाउने प्रयासमा प्राय सबैको अन्न भिजेको छ । आधा घर नै भरिने गरि आएको पानीका कारण अधिकांशका माटोको भकारी फुटेर अन्न नोक्सान भएका छन् । बाढीको कारण घरमा रहेका सबै खाद्यान्नमा क्षती पुर्याएको स्थानिय रमेश कुर्मीले बताए । “बिहानै बाढी घरमा पस्यो, न अन्न जोगाउन सक्यौ न त पशु नै ।” उनले भने । बाढीले सेमरहवाका मात्रै ३५ घर अति प्रभावित भएका छन् । प्राय कच्ची घरहरु रहेको सो टोलमा अधिकांश घरको केही भाग मात्र डुब्न बाँकी रहेको छ ।

सेमरहवाका सबै परिवार बिहानै देखी भोका छन् । बालबालिकाहरु पानीमै भोकै जोगिएर बसेका छन् भने चौपायाहरु समेत आधा भन्दा बढी डुबेर भोकभोकै डुबान कम हुने प्रतिक्षा गर्दैछन् । अहिले सम्म सो क्षेत्रमा यस्तो बाढी नआएको स्थानीयहरु बताउछन् । विगत २४ घण्टादेखि परेको अविरल वर्षाका कारणले रुपन्देहीका विभिन्न क्षेत्रहरु डुबानमा परेका छन् । जिल्ला सदरमुकाम भैरहवा, तिलोत्तमा, मर्चवार तथा धकधई लगायतका दक्षिणका क्षेत्रहरु डुबानमा परेको छन् ।

मर्चवारको दानव खोलाले बाढीमा बगाएर ल्याएको दाउरा टिप्ने लोभमा खोलामा पसेका सम्मरीमाई गाउँपालिका वडा नम्बर ३ का २० बर्षिय बब्लु लोधलाई खोलाले बगाएको छ । बिहानै खोलाले बगाएका उनको अहिले सम्म पत्ता नलागेको र खोजी कार्य जारी रहेको प्रहरीको भनाई छ ।

यस्तै अविरल बर्षाका कारण रुपन्देहीकै रोहिणी गाउँपालिका वडा नम्बर १, ३ र ४ प्रभावित भएको छ । यी वडाहरुमा रहेका बस्तीहरुमा पानी पस्दा अधिकांश घर जलमग्न भएका छन् । घरहरु डुबानमा पर्दा घरभित्रका अन्न, लत्ताकपडा, घरपालुवा पशुपंक्षीहरु पनि प्रभावित भएका छन् ।

यस्तै भैरहवा–भुमहि मूख्य सडक खण्ड पनि प्रभावित बनेको छ । मूख्य बाटोमै करिब ३ फिट पानी बगेको कारण सवारी आवागमन प्रभावित बनेको छ । मूख्य बाटोबाट आउदै गरेको भारतीय ट्रक पनि पानीले बगाएको छ । भैरहवा–बुटवल सडक खण्डको पनि भलवारी, पत्थरडाँडा, मधवलिया क्षेत्र प्रभावित भएको छ ।

Follow Us

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

जितिया पर्वको अवसरमा सार्वजनिक विदा भैरहवास्थित भिम अस्पतालका स्वास्थ्यकर्मी फेरी आन्दोलनमा, माग पुरा नभएको गुनासो २४ घण्टा व्यवसाय सञ्चालन गर्न पाउनुपर्ने माग पत्रकार पन्त सम्मानित ५० लाख धरौटीमा छुटे शर्मा नेप्सेमा उच्च अङ्कको गिरावट, कारोबार रकम समेत घट्यो पर्यटकको आगमनले उत्साहित हुँदै व्यवसायी नेपालमा थपिए १ हजार २८२ कोरोना संक्रमित, ७ जनाको मृत्यु बुटवलमा दशैं सस्तो बजार मध्य भोटेकोशीको आइपीओ बाँडफाँट दक्षिण कोरियामा कोरोना भाइरसले पुनः महामारीको रुप लियो सुरु भएन विद्युतीकरण सुस्ताएको पर्यटन व्यवसाय जुरमुराउँदै टिपरको ठक्करबाट बोलेरो चालकको मृत्यु लुम्बिनीको नेपालगन्ज उपमहानगर बैठकमा लफडा, एक घाइते फार्मेसी संघ, लुम्बिनी प्रदेशद्वारा शुभकामना तथा अन्तरक्रिया कार्यक्रम फार्क विद्रोहीको आक्रमणमा पाँच जनाको मृत्यु भारतमा थप २६ हजार नयाँ सङ्क्रमित मल अनुदानमा वृद्धि बेँसी झर्न थाले भेडी गोठ