२८ श्रावण २०७९, शनिबार

Aug 13, 2022

चितवन । हुलाकी सडकअन्तर्र्गत माडीमा निर्माणाधीन १० वटा पुलको निर्माणमा ढिलाइ भएको छ । विभिन्न समयमा ठेक्का सम्झौता भई काम थालिएकोमा म्याद सकिन लाग्दासमेत कामले गति लिन सकेको छैन । पुल निर्माण नहुँदा यस सडकमा यात्रा गर्ने माडी र ठोरीवासी प्रत्यक्ष रुपमा प्रभावित भएका छन् ।

Advertisement

माडी नगरपालिकामा खहरे खोला नागदबेली भएर घुमेका छन् । वर्षात्सँगै ती खोला उर्लीएपछि यातायातका साधन सञ्चालन हुन नसक्ने अवस्था देखिएको छ । हुलाकी राजमार्ग निर्देशनालय योजना कार्यालय वीरगञ्जका अनुसार माडी क्षेत्रमा निर्माणाधीन ११ वटा पुलमध्ये एउटाको मात्रै निर्माण सम्पन्न भएको छ भने अधिकांशको निर्माण काम १५ देखि ७० प्रतिशतसम्म मात्र सम्पन्न भएको छ ।

कार्यालयका इञ्जिनीयर सञ्जय ठाकुरका अनुसार विसं २०७४ मा सम्झौता भएर पुल निर्माणको ठेक्का पाएका व्यवसायीले विभिन्न समयमा म्याद थप गर्दासमेत निर्माण सम्पन्न गर्न नसकेको हो । विसं २०७४ चैत २८ गते सम्झौता भएको रिखोलाको पुल हालसम्म पनि सम्पन्न हुनसकेको छैन । विसं २०७७ असोज २७ गते सम्पन्न गर्नुपर्ने गरिएको सम्झौता पटकपटक म्याद थप हुँदासमेत काम हुनसकेको छैन । पछिल्लो पटक विसं २०७८ माघ २३ गतेसम्मका लागि म्याद थप भएको छ ।

रु १३ करोड ४२ लाख ६२ हजार ५३४ मा निर्माण सम्झौता भएको २५४ दशमलब ७५ मिटर लामो उक्त पुलको काम अहिलेसम्म २७ प्रतिशत मात्र सम्पन्न भएको इञ्जिनीयर ठाकुरले जानकारी दिनुभयो । यो पुल निर्माणका लागि लुम्बिनी प्रकृति जेभि काठमाडौँले ठेक्का सम्झौता गरेको छ । यो खोला माडी नगरपालिका(९ स्थित चितवन राष्ट्रिय निकुञ्जसँग जोडिएकाले पुल निर्माणका लागि निकुञ्जले अवरोध गर्दै आएको उहाँको दाबी छ । बगाइ खोला पुलको निर्माण पनि ४५ प्रतिशत मात्र सम्पन्न भएको छ । सपना लोहनी जेभि काठमाडौँले विसं २०७४ असार २८ गते रु ८ करोड २४ लाख ९९ हजारमा ठेक्का सम्झौता गरेको भए पनि काम सम्पन्न हुनसकेको छैन ।

पछिल्लो पटक थप गरिएको म्यादसमेत सकिएको छ । विसं २०७८ साउन २५ गते दोस्रो पटक थप गरिएको समय पनि सकिएको र पुनः म्याद थपका लागि पत्राचार गरिएको छ । यो पुल १११ दशमलब १५ मिटर लामो रहेको छ । त्यस्तै घाघर खोलाको पुल १२७ दशमलब १ मिटर लामो रहेको छ । यो पुल निर्माण काम पनि ३० प्रतिशत मात्र सम्पन्न भएको छ । सपना लोहनी जेभि काठमाडौँले विसं २०७४ असार २८ गते रु आठ करोड ४२ लाख ६३ हजार ४०५ मा ठेक्का सम्झौता गरेको थियो ।

विसं २०७६ पुस ७ गते सम्पन्न गर्ने गरी सो ठेक्का लिएको र सो समयमा काम सम्पन्न नभएपछि २०७८ साउन २५ गते सम्मका लागि म्याद थप गरेको थियो । सो समयमा पनि कम्पनीले पुल निर्माण सम्पन्न गर्न सकेको छैन । यस पुलको पनि म्याद थपका लागि ठेकेदार कम्पनीले पत्राचार गरेको छ । माडीकै पतरे खोलाको पुल निर्माणको काम पनि १५ प्रतिशत मात्र भएको छ । ४१ दशमलब २ मिटर लामो यो पुल निर्माणको ठेक्का पाएका लोहनी एण्ड ब्रदर्स प्रालिले समयमा निर्माण सम्पन्न गर्न सकेको छैन् । रु तीन करोड ४० लाख ६२ हजारमा पुल निर्माण सम्झौता भएको थियो ।

विसं २०७४ असार ११ गते सम्झौता गरिएको सो पुलको निर्माण सम्पन्न गर्नुपर्ने समयावधि विसं २०७५ फागुन १० गते सकिएको थियो । पटकपटक सम्झौता थप गर्दा पनि समयमा काम नसकिएको इञ्जिनीयर ठाकुरले जानकारी दिए । थपिएको समयले विसं २०७७ असोज ९ गते काम सम्पन्न गर्नुपर्ने भए पनि काम नसकिएपछि पुनः समय थपका लागि कम्पनीले निवेदन दिएको कार्यालयले जनाएको छ ।

भालु खोलाको पुल १७ मिटर लामो छ । सो पुल निर्माणको काम ४० प्रतिशत मात्र सम्पन्न भएको छ । निर्माणका लागि विसं २०७६ असोज ५ गते रु तीन करोड १६ लाख १२ हजार ३५ मा ठेक्का सम्झौता भएको थियो । यसको समयावधि विसं २०७८ असोज ४ गते सम्पन्न गर्नुपर्ने हुन्छ । सम्झौताको मिति सकिनै लाग्दा पनि ३० प्रतिशत मात्र काम भएको छ । यो पुल नार्गाजुन जेभिले ठेक्का सम्झौता गरेको थियो । टुनामुना खोलाको पुल निर्माणको काम ३५ प्रतिशत मात्र सम्पन्न भएको छ । निर्माणका लागि पछिल्लो पटक थप गरिएको म्यादको समय सकिसक्दा पनि काम पूरा भएको छैन ।

विसं २०७४ असार २९ गतेको सम्झौताले विसं २०७६ असार २८ गते सम्पन्न हुनुपर्ने थियो । तर अहिले सम्म सो काम सम्पन्न हुनसकेको छैन । ६४ दशमलब १५ मिटर लामो सो पुल निर्माणका लागि रु पाँच करोड ३० लाख सात हजार ५४५ मा लुम्बिनी प्राकृतिक जेभिसँग सम्झौता भएको हो । पछिल्लो पटक २०७७ साल फागुन ६ गते सम्मका लागि समय थप गरिएको भए पनि काम सम्पन्न हुननसकेपछि पुनः म्याद थपका लागि प्रक्रिया अघि बढाइएको छ ।

२६ दशमलब दुई मिटर लामो बाँदरमुढे खोलाको पुलको निर्माणकार्य ३६ प्रतिशत मात्र सम्पन्न भएको निर्देशनालयले जनाएको छ । रु चार करोड ३५ लाख ८५ हजार ५५८ मा विसं २०७४ असार १८ गते ठेक्का सम्झौता भएको थियो । विसं २०७६ असार १७ गते सम्पन्न गर्नुपर्नेमा अहिलेसम्म पनि प्रभावकारी रुपमा काम हुनसकेको छैन । सपना आरडी जेभिले पुल निर्माणका लागि पछिल्लो पटक थपिएको समय विसं २०७७ असार ३० गते सम्मका लागि हो । पुनः म्याद थपका लागि प्रक्रिया अघि बढाइएको छ ।

रु पाँच करोड पाँच लाख ७४ हजार ६२७ को लागतमा निर्माण भइरहेको रतनी खोलाको पुलको काम हालसम्म ६५ प्रतिशत मात्र सम्पन्न भएको छ । विटी निर्माण सेवा काठमाडौँले विसं २०७६ भदौ २६ गते ठेक्का सम्झौता गरेको थियो । ठेक्का सम्झौता अनुसार विसं २०७८ भदौ २५ गतेभित्र काम सम्पन्न गरिसक्नुपर्ने हुन्छ ।

सपना लोहनी जेभि काठमाडौँले निर्माण गर्दै गरेको मुगई खोलाको पुलको काम ७० प्रतिशत सम्पन्न भएको छ । ९७ दशमलब १ मिटर लामो सो पुल निर्माणका लागि रु ६ करोड ५१ लाख एक हजार १९६ सम्झौता भएको थियो । विसं २०७४ असार २८ गते सम्झौता गरिएको सो पुल पछिल्लो पटक थप गरिएको म्यादले विसं २०७८साउन २५ गतेभित्र सम्पन्न गर्नुपर्ने थियो । काम सम्पन्न नभएपछि म्याद थपको प्रक्रिया अघि बढाइएको छ ।

लुम्बिनी प्रकृति जेभी रुपन्देहीले विसं २०७८ असोज ५ गते निर्माण सम्पन्न गर्ने गरी विसं २०७६ असोज ६ गते सम्झौता गरेको चिताई खोलाको पुल निर्माणको काम ३५ प्रतिशत मात्र सम्पन्न भएको छ । २७ दशमलब २ मिटर लामो सो पुल निर्माणका लागि रु पाँच करोड १९ लाख ७६ हजार १९० मा सम्झैता भएको थियो । सम्झौता अनुसारको समयअवधि सकिन लागे पनि पुलको काम हुन नसकेको हो । सँगै निर्माण थालिएको परवि खोलाको पुल भने सम्पन्न भएको छ । विसं २०७४ असार २८ गते सम्झौता गरिएको सो पुल गएको साउन १५ गते सम्पन्न भएको हो । ९७ दशमलब १ मिटर लामो सो पुल रु ६ करोड ५२ लाख १२ हजारमा सम्पन्न गरिएको हो । बिटि निर्माण सेवाले पुल निर्माणको काम सम्पन्न गरेको हो ।

माडी नगरपालिकाका प्रमुख ठाकुर ढकालले ठूलो प्रयासपछि पुलको काम थालिएको भए पनि सोचे अनुरुप काम हुन नसकेको बताउनुभयो । निर्देशनालय र ठेकेदार कम्पनीलाई छिटो काम सक्न दबाब दिइँदै आएको उनको भनाइ छ । कठिनाई सल्टाउँदै काम गर्न लगाइएको ढकालले बताए । यसै सडकअन्तर्गत निकुञ्ज क्षेत्रको बाटोलाई उच्चस्तरको बनाउने काम पनि भइरहेको उनको भनाइ छ । निकुञ्जको मध्यवर्ती क्षेत्रमा रहेकाले ती पुल निर्माणमा विभिन्न बाधा व्यवधान आउँदासमेत सहजीकरणको काम नगरपालिकाले गर्दै आएको प्रमुख ढकालको भनाइ छ । -रासस

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

मणिउजेशद्वारा बुटवलमा नेतृत्व विकास तथा शैक्षिक कार्यक्रम एनआरएनए कार्यालयको बिजुली काटियो गतवर्ष १ सय ४० राष्ट्रसंघीय सहायताकर्मीको हत्या निहारिकाको माग पूरा नगर्ने सरकारमाथि बालेनको प्रश्न – ‘यो अत्ति हो..कानूनी राज्य यस्तो हुँदैन’ थप २६३ जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि, २ को मृत्यु राप्रपा नेपाल केन्द्रीय समिति बैठक ३० र ३१ साउनमा स्व. बोगटीलाई सम्झिँदै प्रचण्डले भने- पार्टीभित्रका डाक्टर र वैद्यभन्दा राम्रो थिए निहारिकालाई भेट्न शिक्षण अस्पताल पुगे मेयर बालेन रुकुममा प्रहरीको गाडी दुर्घटना : एक सुरक्षाकर्मीको मृत्यु, ५ घाइते निर्माण रोक्न आफ्नै कार्यकर्ताले तोडफोड गरेको दर्बाह पार्कको गृहमन्त्री खाँणद्वारा उद्घाटन पर्यटकको आकर्षणको केन्द्र बन्दै महभिर झरना लेक लागेर बेहोस भएका तीन जनाको सशस्त्र प्रहरीद्वारा उद्धार भदौ ५ भित्र उजुरी दिन मिटरब्याजी पीडितलाई गृहको आग्रह उत्तर कोरियामा अनिवार्य मास्कको प्रावधान हटाइयो नारायण बिपिको तीज गीत ‘निलो फरिया’ गुल्मेली समाज जापनद्वारा गृहजिल्लाका विभिन्न संस्थालाई सहयोग नेपाली राष्ट्रिय क्रिकेट टोलीका मुख्य प्रशिक्षक प्रभाकर आज आइपुग्ने ३२ आमा साक्षर बन्ने दौडमा काठमाडौंमा गाइजात्रा (फोटो फिचर) मेक्सिकोमा भएका हिंसामा ८ जनाको मृत्यु