२४ मंसिर २०७९, शनिबार

Dec 10, 2022

कफी हब

बुटवल । आजकल ‘भेटौं, कफी पिउँ’ प्रचलनमा रहेको छ । व्यस्तताका वावजुद केहि समय निकालेर होस् या फुर्सदमा भेट्ने र कफी पिउने बहाना नै बनेको छ । त्यति मात्रै नभई कफी पिउने धेरैको बानी वा लतनै बसेको छ । शहरका विभिन्न स्थानमा कफी सप स्थापना भएका छन् । त्यसैगरी प्राय रेष्टूरेष्ट,क्याफे,होटलमा पनि कफीका परिकार बन्छन् । कफी पेय पदार्थ मात्रै नभई पछिल्लो समयको माग र संस्कार पनि बनेको छ । परम्परागत चियाभन्दा माथि र आधुनिक जीवनशैलीको संकेतका रुपमा पनि लिइएको पाइन्छ ।

Advertisement

सफा, आकर्षक सजावट र विभिन्न फ्लेवरमा उपलब्ध हुने कफी पिउन र फोटो खिच्नका लागिनै पनि कफी सपमा जाने चलन पनि छ । कफीको यस्तै माग, आवश्यकता र महत्वलाई मध्यनजर गरी एक युवाले रुपन्देहीको तिलोत्तमा–३ योगीकुटी,शान्तिचोकमा ‘द कफी हब’ को शुभारम्भ गरेका छन् । होटल म्यानेजमेण्टमा स्नातक गरी एक दशक विभिन्न ५ तारेमा काम गरेका र विगत ६ वर्षदेखि शिक्षण गर्दै आएका तिरास लामटाङ्गेले सुरुवात गरेको ‘द कफी हब’लाई ब्राण्ड बनाउने लक्ष्यसहित सञ्चालन गरेका छन् ।

पाल्पाका लामटाङ्गेले स्थानीय कालिका माध्यमिक विद्यालयमा यमा अध्ययन गरेका थिए । त्यसैगरी उनले पाल्पाकै न्यू होराइजन कलेजमा होटल व्यवस्थापन अध्ययन गरेका थिए । किशोरावस्थादेखि नै हस्पिटलिटी क्षेत्रमा रुचि भएका लामटाङ्गे काठामण्डौंतर्फ लागे । उनले त्यहाँस्थित ‘इन्टरनेशनल स्कूल अफ टूरिजम अफ होटेल म्यानेजमेन्ट’ मा भर्ना भए । अध्ययनकै क्रममा उनी इन्टर्नसिपको लागि चाइना गए । चाइनामा उनले ‘शान्या एभिएशन एण्ड टूरिजम कलेज’ मा एक वर्ष इन्टर्नसिप गरे । एक वर्षको इन्टर्नसिप पछि उनले इन्टरनेशनल शान्या रिसोर्टमा १ वर्ष काम गरे । उनले विदेशमा सिकेको सीपलाई नेपालमा उपभोग गर्ने उद्देश्य थियो । त्यही अनुरुप सन् २०१३ डिसेम्बर १४ मा उनी नेपाल फर्के ।

नेपाल फर्किपछि उनले शेर्पा रेष्टूरेण्टमा सुपर भाइजरको रुपमा एक वर्ष काम गरे । त्यसैगरी उनले सोल्टी क्राउन प्लाजा र रेडिशन होटेल जस्ता पाँचतारे होटलमा काम गर्दै अनुभव सम्हाले। सानैदेखि पढाइमा अब्बल उनी आइएलटिएसमा पनि नाम निकालेको बताउँछन् । आइएलटिएसको परीक्षमा ६.५ अंक लयाएर प्रक्रिया अगाडि बढाउँदा पारिवारीक आर्थिक अवस्थाले गर्दा ४० लाखको सम्पत्ति विवरण देखाउन नसक्दा अष्ट्रेलिया जानबाट बञ्चित भएको उनी बताउँछन्। उनले भने ‘तराई/शहरमा हाम्रो घर/जग्गा थिएन पहाडको खेतबारीको मूल्यांकन नआउने गर्दा ४० लाख देखाउन सकिएन र अष्ट्रेलिया जान पाइन।’

होटल म्यानेजमेण्ट अध्ययन गरेर चाइनामा गई इन्टर्नसीप गरेर आएका लामटाङ्गेसँग देशकै उत्कृष्ट मानिने,चलेका पाँच तारे होटलमा काम गरेको अनुभव छ । उनी सन् २०१५ मा काठमाण्डौंबाट बुटवल आए । बुटवलको सुख्खानगरमा एशियन भिलेज होटल खोले । होटेल सञ्चालन गरेपनि उनी बुटवलको हस्पिटलिटीको अवस्था नबुझ्दा ६/७ महिनामै उनले उक्त होटेल बन्द गरे । तर, आफ्नो होटलमा नियमित आइरहने गेष्ट चक्रबहादुर श्रेष्ठसँग तिरासको राम्रो चिनजान थियो । तिरासको काम र क्षमतालाई नजिकबाट देखेका श्रेष्ठले उनलाई विद्यालयमा पढाउन प्रस्ताव राखे।

उनले बुटवलस्थित क्यान माविका सह–प्रध्यापक गगांलाल प्रधानसँग कुराकानी गराइदिए । अन्ततः तिरासले कलेजमा होटेल म्यानेजमेण्ट पढाउन थाले।विगत ६ वर्षदेखि उनले सोही कलेजमा होटल म्यानेजमेण्ट अध्यापन गर्दै आएका छन् । अध्यापनकै शिलशिलामा उनी अक्सफोर्ड कलेजमा अध्यापन गर्ने शर्मिला गलामीसँग जोडिए। गलामीसँग केहि समयको प्रेमपछि उनले विवाह गरे । गुल्मीमा जन्मिएकी गलामीले अक्सफोर्ड कलेजमा ‘ह्यूमन रिसर्च एण्ड मार्केटिङ’ अध्यापन् गर्थिन्।

होटल तथा रेष्टूरेण्टमा रुचि राखेर अध्ययन,काम र अध्यापन गरेका उनलाई कफी निकै मन पर्छ । उनी स्वयम् कफीका पारखी हुन् । ‘ म नियमित दैनिक २/३ पटक कफी पिउँछु, मलाई कफी निकै मन पर्छ ।’ उनले भने । पछिल्लो समयमा फकी पिउने ट्रेण्ड बढेको र त्यसलाई आफूले अझै विस्तार गर्ने बताए । उनले भने‘नेपालमा अहिले कफी पिउने चलन बसेको छ । यसैलाई मध्यनजर गर्दै थप विस्तार गरेर कफीलाई प्रर्वद्धन गर्ने लक्ष्य रहेको छ । हामीकहाँ कफीका विभिन्न परिकारहरु पाइनुका साथै गुणस्तरीय एवम् कफीको स्वादनै फरक हुन्छ ।’ आर्थिक जुटाउन नसक्दा १० वर्ष अघि अष्ट्रेलिया जानबाट बञ्चित र आँफै लगानी गरेर सञ्चालन गरेको होटल बन्द हुँदा उनी कहिल्यै निरास नभएको बताउँछन् ।

२ वर्ष अघिनै आँफैले कफी सप सञ्चालन गर्ने योजना भएपनि कोरोना महामारी अवरोध बन्यो । अन्ततः महामारीकै त्रासबीच उनले कफी सप स्थापना र सञ्चालन गरेका छन् । केहि ऋण गरेर सुरु गरेको बताउँदै निरन्तरता दिने उनी बताउँछन् । उनी भन्छन्, ‘कफी र हस्पीटलिटी मेरो सौंख र पेशा हो । स्थापना गर्दै सुरु गरेको छु । यसलाई जसरी पनि चलाउनु छ, चल्छ । यतिमै रोकिने होइन । पाल्पा, भैरहवा लगाएतका स्थानमा ब्राञ्च पनि खोल्ने लक्ष्य छ । द कफी हबलाई ब्राण्ड बनाउने अभियानका साथ अगाडि बढेको छु ।’

करिब ३५ लाख लगानी रहेको शान्तिचोक स्थित तिरासको ‘द कफी हब’ मा कफी, बेकरी र कन्फेक्सनरीका विभिन्न परिकारहरु पाइन्छन् । पर्यटन र हस्पिटालिटी क्षेत्रमा निकै समभावना देखेका तिरासले कफी हबमा कफी समबन्धी कक्षा तथा प्रशिक्षणहरु पनि सञ्चालन गर्ने बताएका छन् । विश्वव्यापी फैलिएको कोरोना भाइरसले नेपाल पनि अछुतो रहन नसकेको अवस्थामा पनि हिम्मतका साथ नयाँ व्यवसाय सुरु गरेका छन् ।

लामटाङ्गेले महामारीले धराशायी भएपनि ऋण खोजेर सञ्चालन गर्ने बताउँछन् । उनले विजनेसमा रिस्क हुने बताउँदै हार नमान्ने बताए । उनी ‘कि जितिन्छ, कि सिकिन्छ’ भन्ने भनाईलाई आत्मसाथ गर्दै अगाडि बढ्ने योजना बनाएका छन् । आफ्नो कफी हबमा कफी पिउनेहरु नियमित गहक बन्ने उनको विश्वास छ । खानपिनका लागि घरबाहिर निस्कने संस्कृतिको विकास भएको हुँदा हस्पिटलिटी क्षेत्रमा धेरै सम्भावना रहेको उनको तर्क छ । उनी भन्छन्, ‘घुम्ने र खानपीन गर्ने चलन बढेको छ । महामारीका कारण अहिले समस्या छ तर, धैर्य गरेर अघि बढियो भने अवस्य सफल भइन्छ ।’ आकर्षक सजावट र व्यवस्थापनसहित उनले सुरु गरेको कफीमा धेरै सेल्फी जोन छन्। कफी, बेकरी र कन्फेक्सनरीका लागि पारिवारनै सहभागी हुन मिल्ने उनी बताउँछन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

अमलेखगञ्जमा पेट्रोल ट्याङ्की निर्माण हुने, ग्यास पाइप विस्तार गर्न परामर्श कांग्रेस केन्द्रीय कार्यसम्पादन समितिको बैठक आज हाेराइन जिबिएस स्कुल ड्राइभरटाेलमा डान्स आइकन र ट्यालेन्ट हन्ट तिलोत्तमामा जारी प्रथम टोल स्तरीय सेभेनए साइड फुटबलमा आज फाइनल खेल हुँदै महिलासहित २७ जनालाई सार्वजनिक स्थलमा कोर्रा पाल्पामा भएको दुर्घटनामा रुपन्देहीका ३४ वर्षीय युवाको मृत्यु आज अन्तर्राष्ट्रिय मानव अधिकार दिवस सरकारमा सहभागी हुन रेशम चौधरीलाई रिहा गर्नुपर्ने नागरिक उन्मुक्ति पार्टीको सर्त राजधानीको विषयलाई लिएर राजनीति होइन प्रदेशसभाको निर्णय कार्यान्वयन गर्न सहयोग गर्नुहोस्: मुख्यमन्त्री केसी तिलोत्तमा मेला : कुस्तीमा नेपालकै पहलमान विजयी, शनिबारदेखि ब्याडमिन्टन प्रतियोगिता हुँदै राजनीतिले धरापमा पर्यो नेपालकको खेलकूद : केन्द्रिय उपाध्यक्ष श्रेष्ठ टरिगाउँ विमास्थलको डिपोमा हवाई इन्धन भरेको ६ महिनापछि रिफिल सेवा सञ्चालनको तयारी बुटवलमा सम्पन्न ११ औं एभरेष्ट वादविवादको उपाधि नव ज्योतिका पाठकलाई विश्वकपका अतिथिलाई खाना खुवाउँछन् नेपालका विनोद, धेरैको रोजाई माछा र तारेको आलु बुटवलको नरैनापुर विद्यालयमा शैक्षिक सुधारसँगै विद्यार्थीको आकर्षण तिलोत्तमा सहकारीद्वारा रक्तदान, ५२ यूनिट संकलन अन्तरविद्यालय क्रिकेटः लुम्बिनी र शान्ति नमूना फाइनलमा संसद सचिवालयको पत्र कार्यान्वयन नगर्न अन्तरिम आदेश राजनीतिक दलहरुले निर्वाचनमा महिलामाथि व्यापक विभेद् गरेः आयोग आर्थिक क्षेत्र चलायमान बनाउने नयाँ सरकारको पहिलो प्राथमिकता : गृहमन्त्री खाँण