३० श्रावण २०७९, सोमबार

Aug 15, 2022

बुटवल । धेरैलाई लाग्छ, कुनै एक पेशा र जिम्मेवारी बाहेक अर्को पेशा र जिम्मेवारीलाई प्रभावकारी बनाउन गार्हो हुन्छ । अझै भन्नुपर्दा ‘जनप्रतिनिधिहरु कार्यालय, कार्यक्रम र भाषणमा मात्रै व्यस्त हुन्छन्।’ भन्ने लाग्छ । उनीहरुले जनताबाट उठेको रकमबाट पारिश्रमिक मात्रै लिन्छन् भन्ने आरोप पनि लाग्ने गर्दछ । तर, केहि जनप्रतिनिधिहरुले आफ्नो पद, जिम्मेवारीसँगै आयस्रोतका लागि आफ्नै निजी पेशा र कर्मलाई पनि निरन्तरता दिने गरेका छन् । यस्तै जनप्रतिनिधि मध्ये एक हुन् पाणिनी गाउँपालिका अध्यक्ष अच्यूत गौतम ।

Advertisement

अर्घाखाँचीको पाणिनी गाउँपालिकाका अध्यक्ष अच्यूत गौतम दैनिक झिसमिसे विहानमा पोखरा थोकको बाटोमा भेटिन्छन् । उज्यालो नहुँदै उनी हातमा क्यान बोकेर दूध पुर्याउन डेरीतर्फ लाग्छन् । बिहान सबेरै उठेर गोठमा भएका गाईभैसी दुहेर डेरीतर्फ लागिरहेका हुन्छन् । उनलाई न त वर्खाले रोक्छ, न त हिँउदले ।

बिहान सबेरै उठ्ने गौतम हातमुख धोएर गोठमा पस्छन् । गाईभैसीको गोबर–सोत्तर गरेर पानी दिन्छन्। अनि दूध दुन्छन् । गाईवस्तु दुहेर दूध जम्मा गर्छन् । त्यसपछि उनले डेरी तर्फको बाटो तताउँछन् । डेरीमा दूध छाडेर फर्किएपछि पून गोठमा पस्छन् । खोरबाट बाख्रा निकाल्छन् । गोठको काम सक्काएर कुखुरा फार्म तिर लाग्छन् । कुखुरालाई चारो साथै पानि दिएपछि उनी करेसाबारी तिर लाग्छन् । करेसाबारीमा झार गोड्मेलमा लाग्छन् । बोटविरुवालाई पानि हाल्दिछन् ।

दूध बोकेर डेरी जाँदै पाणिनी अध्यक्ष अच्यूत ।

गोठ, कुखुरा फर्म र करेसबारीको काम सक्काईएपछि नुहाई–धुहाई गरेर खाना खान्छन् । अनि यात्रा सुरु हुन्छ, गाउँपालिकातिरको । दिनभर गाउँपालिकाका काममा व्यस्त रहन्छन् । दिनभर जनताको सेवामा खटिरहने उनी गाउँपालिकाका कार्यक्रम, निम्ति आएको ठाउँमा र पार्टीको कामले सदरमुकाम पुग्छन् ।

उनको क्रम बिहानमात्रै होइन साँझ पनि चलिरहन्छ । साँझ पनि उनी गाईभैंसीको स्याहार–सुसारमा व्यस्त रहन्छन् । साँझ पनि दूध दुहेर डेरीमा दूध पुर्याउन जान्छन् । गौतमको गोठमा ३ वटा गाई, २ वटा भैंसी, ७ वटा बोयर जातका ब्राखा पनि छन् । ‘मनमा साहस र शरीरमा जाँगर हुने हो भने यही माटोमा सुन फलाउन सकिन्छ ।’ यो भनाई गौतमको कृषि पेशाप्रतिको लगावको पुष्टि गर्छ । गौतमका कुखुरा फर्ममा हाल १ हजार लेयर्स जातका कुखुरा, र २०० वटा लोकल कुखुरा छन् । अण्डाबाट पनि मनग्य आम्दानी गर्न सफल भएका छन् ।

२०३१ साल चैत ३० गते पोखराथोकमा जन्मिएका गौतमले पहाडको भिराला बारीमा खेतीपाती गर्छन् । उनले बारीमा २० वटा टनेल बनाएर तरकारी लगाएका छन् । उनको कृषिबारीमा लटरम्म गोलभेडा फलेका छन् । लौका, घिरौंला, बोडी, अकबरे खुसार्नी लगाएतका तरकारीहरु पनि प्रशस्तै छन् । च्याउ उत्पादन पनि उत्तिकै प्रसंशनीय छ ।

खेतीपातिमा व्यस्त अच्यूत ।

उनलाई कृषि पेशामा परिवारको उत्तीकै साथ छ । वृद्ध बुवा आमा पनि उनको खेतिपातीमा सँगै काम गर्दा उनलाई झन् हौसला मिलेको छ । उनकी श्रीमति पेशाले शिक्षक हुन् । बिहान बेलुकाका अच्यूतलाई काममा साथ दिन्छिन् । उनी भन्छन्, मैले गरेको खेतिपतीमा परिवारले राम्रो साथ दिएको छ । वृद्ध हुनुभएका बुबाआमा पनि सँगै करेसाबारीमा काममा साथ दिनुहुन्छ । यसले मलाई थप हौसला मिलेको छ ।’

विद्यार्थी कालदेखि नै राजनीतिमा संलग्न गौतम नेपाली कांग्रेस अर्घाखाँची क्षेत्र नम्बर-२ को सभापति पनि हुन् । राजनीतिमा क्रियाशील र ईमान्दार भएकै कारण गएको स्थानिय तहको निर्वाचनमा गाउँपालिका अध्यक्षमा उठ्ने अवसर पाए । चुवानमा उठे र जिते पनि । चुनाव जितेपनि उनको ध्यान कृषिबाट हटेन । दिउँसो पालिकाको काम र बिहान साँझ खेतीपातिको कामका व्यस्त हुन थाले ।

लटरम्म फलेका गोलभेडा

गौतमलाई जनप्रतिनिधि भएर यस्तो काम सुहाउँदैन भनेर धेरैले भन्ने गर्छन् । तर, उनले वास्ता गर्दैनन् । यस्तो काम छाड् भन्ने शब्द सुन्दासुन्दा उनको चार वर्ष बित्यो । काम गरेर कोही पनि सानो भईदैन् भन्ने सोँचका साथ उनले कृषि पेशालाई निरन्तरता दिएका छन् । उनले यूवा वर्गलाई विदेश जान भन्दा कृषि पेशालाई अंगाल्न सुझाव दिन्छन् । उनले पालिकाबाट छुट्याइने बजेटमा पनि कृषि र पशुपालनमा महत्व दिने गरेका छन् ।

गौतमले कुखुरापालन र तरकारीबाट वार्षिक १५ देखि २० लाख रुपैँयासम्म आम्दानी गर्न सफल भएका छन् । उनले आफ्नो खेतीपातीमा ३ जनालाई मासिक १८ हजारको रोजगारी दिएका छन् । उनले उत्पादन गरेको तरकारी स्थानीय बजार, पाल्पा र बुटवलको सब्जी मण्डलीमा बिक्री हुने गरेको छ ।

पणेना, पोखराथोक क्षेत्र सुन्तला खेतीको पकेट क्षेत्र पनि हो । गौतमले हरेक वर्ष सुन्तला, कागती लगाएतका फलफूल बेचेर पनि मनग्य आम्दानी गरेका छन् । सुन्तला, मौसम, कागती गरि करिब ४०० वटा बोटविरुवा छन् । भाषण कम परिश्रम ज्यादा गर्ने गौतम गाउँ छोडेर विदेशिनेहरुको लागि उदाहरणीय पात्र बनेका छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

५ लाख बढी प्रतिस्पर्धी रहेको ड्रिम टोयोटा कार आर्ट प्रतियोगितामा नेपालबाट बुटवलकी निकिता बनिन् उत्कृष्ट विभिन्न स्थानमा अवैध लागूऔषधसहित पाँच जना पक्राउ सुनको मूल्य ४०० रुपैयाँ घट्यो लुम्बिनी सरकारको आम्दानीः तलब भत्ता समेत पुग्दैन, कर्मचारी पाल्न ‘अरुको भर’ फलफूल र तरकारीको मूल्य : सबैभन्दा सस्तो सेतो मुला, महंगो किवी शुद्धोधन ३ मा सुकुम्बासी जग्गा नापजाँच सुरु २४ वर्षीया पुष्पा बुढाथोकी १ महिनादेखि सम्पर्कबिहीन भ्रष्टाचार र वंशवाद भारतका दुई शत्रु: माेदी साउनको अन्तिम सोमबार देवघाटमा भक्तजनको घुइँचो (फाेटाेफिचर) राप्रपा नेपालको केन्द्रिय समिती बैठक शुरु, प्रतिवेदनहरु प्रस्तुत हुदैँ कम्युनिष्ट पार्टी भन्ने बित्तिकै जनता डराउने अवस्था आयोः मन्त्री चौधरी मध्य भोटेकोशी जलविद्युत अझै १ करोड ५४ लाख रुपैयाँ नोक्सानमा श्रावणको अन्तिम सोमबार : शिवालयमा भक्तजनको भीड रुस्दीमाथि छुरा प्रहारः चुकिल लगाएर कोठाभित्रै बस्छन् आक्रमणकारीका बाबु कमल थापाले गरे राष्ट्रपति भण्डारीको निर्णयलाई स्वागत माओवादी स्थायी कमिटी बैठक दिउँसो १ बजे बस्दै ७५औँ स्वतन्त्रता दिवस मनाउँदै भारत रुपन्देहीमा अज्ञात समुहको गोली प्रहारबाट बिकास गुरुङ घाइते नागरिकता विधेयक : यस्तो छ अबको संसदीय प्रक्रिया बुटवलको सडकको अवस्थाः जनसरोकारको बिषय