१८ आश्विन २०७९, मंगलवार

Oct 4, 2022

बुटवल । बिहान बेलुका चुलो–चौको र दिउँसोमा गाउँपालिका कार्यालयमा व्यस्त रहने रुपन्देहीको मर्चवारी गाउँपालिकाकी उपाध्यक्ष सुनिता कलवारलाई नजिँकिदै गरेको परीक्षाले चिन्ता बढेको छ । उमेरले ३१ वर्ष पुगेकी उनी स्थानीय नमूना माध्यमिक विद्यालयमा कक्षा १२ मा अध्ययनरत छिन्। परीक्षा नजिँकिदै गर्दा पनि उनले घरायसी कामकाज र गाउँपालिकाको कामले अध्ययनमा ध्यान दिन पाएकी छैनन् । पढाइलाई उमेर र कामले पनि छेक्दैन भन्ने भनाइलाई उपाध्यक्षको अध्ययन प्रतिको लगाबले पुष्टि गर्छ ।

Advertisement

सानो उमेरमा वैवाहिक बन्धनमा बाँधिएकी उनले ८ कक्षा त उत्तिर्ण गरिन् । तर, पढाई बीचमै छोड्नुपर्यो । उनी भन्छिन्, ‘८ वर्षकी छँदा विवाह भयो, घरायसी कामकाजमा व्यस्त हुन थाले । पढ्ने मौका मिलेन ।’ कपिलवस्तुमा जन्मिएकी उनी रुपन्देहीको मर्चवारीमा विवाह गरेर आईन् । विवाह भएको केही वर्ष पढ्ने सुरसार भएन् । केही वर्षपछि १० कक्षामात्रै उत्तिर्ण गरेका श्रीमान शिवशंकर कलवारले उनलाई उच्च शिक्षा हासिल गराउने निधो गरे । श्रीमान शिवशंकर कलवारसँगको सल्लाहमा नजिकैको स्कूलमा कक्षा ९ मा भर्ना भइन् । त्यहाँबाट उनको अगाडिको पढाईले निरन्तरता पाउन थाल्यो । घरको कामसँगै पढ्न पनि थालिन् । त्यसबीचमा उनी दुई छोरी र दुई छोराकी आमा बनिन् ।
उनको श्रीमान शिवशंकर, पेशाले व्यवसायी हुन्। विस्तारै, स्थानीय तहको निर्वाचनको तामझाम सुरु हुन थाल्यो । जनता समाजवादी पार्टीका क्रियाशील सदस्य समेत रहेका शिवशंकरले चुनाव लड्ने योजना बनाएका थिए । तर, उक्त पदमा महिलाले टिकट पाएने भएपछि उनले श्रीमति सुनितालाई चुनावमा उठाए ।

घरभित्र घुम्टो ओडेर दिनचर्या विताउने सुनिता चुनावी प्रचारप्रसारमा गाउँगाउँमा पनि डुल्न थालिन् । अन्तत : चुनाव जितिन् । घरायशी कामकाज, पढाई सँगसँगै सुनितामाथि अर्को ठूलो जिम्मेवारी पनि थपियो । जनता समाजवादी पार्टीबाट चुनाव जितेकी उनी गाउँपालिकाका कार्यक्रम, विकास निर्माणका योजनाहरुमा पनि सहभागी हुन थालिन् ।

शिक्षाको कमीले सुरुमा उनलाई गाउँपालिकाका कामकाजमा समस्या हुन् थाल्यो । ८ कक्षा उत्तीर्ण गरेर पढाई छाडेकी उनले हरेक क्षेत्रमा अगाडि बढ्न पढाई महत्वपूर्ण हुने बुझिन् । जनप्रतिनिधिको जिम्मेवारी साथै आमाको कर्तव्य, घरमा बुहारीको जिम्मेवारीले स्कुल जान पाइनन् । घरमै बसी एसईई साथै शिक्षा संकाय तर्फबाट कक्षा ११ समेत उत्तिर्ण गरिन् । कहिलेकाँही विद्यालय जाने उनी सबैसँग घुलमिल भएको बताउँछिन् । उनी सँगै पढ्ने साथीभाई मात्र होइन उनको लगावलाई देखेर शिक्षक पनि गर्व गर्छन् । सुरुसुरुमा समस्या भएपनि विस्तारै हरेक समस्याको डटेर समाधान गर्ने हिम्मत जुटेको उनी बताउँछिन् । अधिकार पाए महिलाले पनि पुरुषले जस्तै नेतृत्व गर्न सकिने उनको भनाई छ ।

बिहान सबेरै उठेर घरको कामकाज सक्काएर उनी १० बजे कार्यालयमा पुग्छिन् । कार्यालयका सर्वसाधारणका समस्याहरु सजिलै समाधान गर्ने भईसकेकि छन् । उनी जनताका गुनासाहरु सुन्नेखि लिएर जो सँग नि निर्धक बोल्ने गर्छिन् । निम्तो आएका कार्यक्रमहरुमा पुग्ने बताउँछिन् ।
चारवर्ष बढी गाउँपालिकामा बिताएकी उनले विशेष गरि पिछडिएका वा बञ्चितमा परेका महिलाहरुको हितमा काम गरेको बताइन् । उनले महिलाहरुको लागि लैगिंक हिंसा, सीप मूलक तालिमहरुलाई विशेष जोड दिएको बताउँछिन् । उनले गाउँपालिकाका चित्त बुझे कुराहरुमा पालिका अध्यक्ष तथा अन्य पदाधीकारीहरुसँग छलफल गर्ने, आफ्ना जिज्ञासाहरु राख्न पहल गर्छिन्। उनले न्यायिक समितिको जिम्मेवारी पनि सम्हालेकी छन् । न्यायिक समितिमा आएका समाजका मुद्दाहरु समाधान गर्न हरपल खटिरहन्छिन् ।

उनलाई उनका श्रीमानले कार्यालय पुर्याउन र घर ल्याउन सहयोग गर्दछन् । सुनिताले यही साउन ३१ गते बाट सुरु हुन लागेको कक्षा १२ को परीक्षामा सहभागि हुन तयारी गरिरहेकी छिन् । उनले परीक्षा अवधिभर परीक्षा र गाउँपालिकाको कामलाईसँगै अगाडि बढाउने बताउँछिन् । डिग्रीसम्म पढ्ने उनको धोको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

दाङमा पौडि खेल्ने क्रममा डुबेर दुई बालकको मृत्यु दशैंमा किन घुम्ने कर्णाली ? जित सुनिश्चित नदेखेपछि प्रचण्ड चितवन छाडेर गोरखा जाने ! जेलमा भएको दङ्गामा कम्तीमा पन्ध्रको मृत्यु जुवाको खालबाट वडाध्यक्ष सहित १९ जना पक्राउ बेपत्ता भएको ३८ दिनपछि वडा सदस्यको शव भेटियो कोरोना महामारीपछि पर्यटन क्षेत्रमा सुधार लुम्बिनीको बर्दियामा भ्यानको ठक्करबाट युवतीको मृत्यु दशैंमा धामीझाँक्रीद्वारा ब्रहमलुट, स्थानीय प्रशासन मौन प्रत्यक्षतर्फको उम्मेदवारी दर्ता २३ असोजमा घाँटीमा मासुको हड्डी अड्किएर ४५ वर्षीय पुरुषको मृत्यु पाल्पामा पञ्चबली लिएर मन्दिर हिँडेको जिप दुर्घटना : ४ जना घाइते, २ को अवस्था गम्भिर एसियन प्रोफेसनल अचिभमेन्ट अवार्ड दुवईमा सम्पन्न सिट बाँडफाट टुंगो लगाउन बैठक ३ बजे बस्ने दशैंमा रुकुमका बादी बस्तीलाई छैन कुनै रौनक दशैमा यसरी बनाउनुहोस मटन ग्रेभी, चिकेन रोस्ट र पनिर ग्रेभी खोला किनारमा गाडी राखेर नुहाउन गएका बाबुछोरा बेपत्ता न्यून आय भएका परिवारका लागि सरकारले दुई हजार घर निर्माण गर्ने उत्तर कोरियाद्वारा जापानतर्फ ब्यालेस्टिक क्षेप्यास्त्र प्रहार पत्रकार उपचार कोषमा ६० लाख, करोड लक्ष्य