१३ माघ २०७९, शुक्रबार

Jan 27, 2023

बुटवल । लुम्बिनी प्रदेशका विपक्षी गठबन्धनले नयाँ सरकार निर्माणका लागि लागि परेका छन् । एक पछि अर्को गरी लुम्बिनी प्रदेश सरकारलाई कमजोर बनाउने निर्णयहरु भइरहँदा लुम्बिनीका बिपक्षी गठबन्धनले सक्रियता बढाउँदै आएका छन्। प्रमुख प्रतिपक्षि दल नेपाली कांग्रेसका संसदीय दलका नेता बिरेन्द्रकुमार कनौडियाले सरकार अल्पमतमा रहेकोले अब केही समयमा नै नयाँ सरकार निर्माण प्रक्रियामा लाग्ने बताए । उनले पछिल्लो समय केही सक्रियता बढेको बताउँदै अब छिट्टै केही नयाँ निर्णय हुने तर्क गरे ।

Advertisement

यता माओबादी संसदीय दलका प्रमुख सचेतक तुलाराम घर्ती (बसन्त)ले लुम्बिनी प्रदेशमा नयाँ सरकार गठनका लागि नयाँ रणनीति बनाएको बताए । उनले केही समय पहिला लुम्बिनी प्रदेशसभा सचिवालयमा दर्ता गराएको अविश्वासको प्रस्तावलाई टेबुल गर्नको लागि विशेष अधिवेशन आव्हन गर्न आग्रह गरिने जनाए ।

उनले भने – ‘ नयाँ आउनुहुने प्रदेश प्रमुख ज्यू समक्ष २५ प्रतिशत सांसदको हस्ताक्षर सहित विशेष अधिवेशन आव्हन गर्नको लागि जानेछौँ हाम्रो मुख्य एजेण्डा अविश्वासको प्रस्ताव हुनेछ ।’ आफूहरुले पटक पटक विश्वासको मत लिन आग्रह गर्दागर्दै पनि मुख्यमन्त्री संसदबाट भाग्दै चोरबाटोमार्फत नियुक्त भएको बताउँदै उनले अब सबैभन्दा पहिलो एजेण्डा नै अविश्वास प्रस्ताव नै हुने र यसको लागि आवश्यक गृहकार्य हुने बताए ।

उनले अहिलेको सरकार अवैध रहेको बताउँदै कानूनी रुपमा संविधानको धारा १६८ को उपधारा २ बमोजिम रहेपनि १ बमोजिम नियुक्ति लिएको बताउँदै सरकारलाई यति लामो समय दिएपनि नगरेकोले यो विकल्प तयार गरेको बताए । उनले अब माओवादी केन्द्रका संसदीय दलका नेता कुलप्रसाद केसीको नेतृत्वमा सरकार बन्ने दाबी समेत उनले गरे ।

नयाँ प्रदेशप्रमुख आउने भएसँगै लुम्बिनीका विपक्षि गठबन्धन हौसिएका छन् । यता जसपा बिबाद पनि प्रदेशमा कायमै रहेको छ । जसपाका ६ सांसद मध्य ३ जना महन्थ ठाकुर पक्षधर छन् भने ३ जना उपेन्द्र यादव पक्षका रहेका छन् । महन्थ पक्षका ३ जना सरकारमा रहेपनि उनीहरुलाई कारवाही गर्ने पार्टीले निर्णय गरिसकेको छ ।

कारवाहीको पत्र लुम्बिनी प्रदेशसभामा आइसकेको भने छैन । सर्वोच्च अदालतले अन्तरिम आदेश दिँदै संसद थमौती गरिदिएपनि अब के गर्ने भन्ने विषयमा निर्णय भइनसकेको प्रदेशसभा सचिवालयका सचिव दुर्लभकुमार पुनले बताए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

पर्दामा फर्कंदै मुन्नाभाइ र सर्किटको जोडी नरेन्द्र मोदीलाई ग्रेटर नेपालको ज्ञापनपत्र- गुन्जी नेपालको हो, गतिविधि अन्त्य गर्नू रवि लामिछानेविरुद्धको मुद्दामा बहस सकियो पठानले राखेका यी १० रेकर्ड सरकारमा बसेकाहरूप्रति चरम निराशा हुँदा आत्मदाहको घटना : नैनसिंह महर बाजुरामा भूकम्पबाट ४२ परिवार विस्थापित, ४ सय घरमा क्षति माया खोला हाइड्रोपावरकाे आईपीओ खुला श्रीधर र शान्तिको ‘कपालै कोरीमा’ सार्वजनिक एकैदिन तोलामा ११ सयले घट्यो सुनको मूल्य तिलोत्तमामा वासेबल प्याड बनाउने तालिम गृहमन्त्री लामिछानेको नागरिकता विवादबारे सुनुवाइ सुरु, आज नै निर्णय आउने सम्भावना सिरहामा वन कर्मचारीकै मिलोमतोमा काठ तस्करी लोकदोहोरी गायक भीम पौडेलको निधन जापानी मेयरलाई चिन्डो उपहार ग्याङ्स अफ वासेपुरलाई किन बिर्सन चाहन्छन् अनुराग अनेरास्ववियूले जलायो शिक्षामन्त्रीको पुत्ला आजकाे हरियो तरकारी र फलफूलको मूल्य राष्ट्रपति चयनमा पनि कांग्रेस पराजित हुन्छ: एमाले प्रचार विभाग उपप्रमुख रिजाल मोटरसाइकलको ठक्करबाट पैदल यात्रीको मृत्यु राष्ट्रिय सभाको बैठक बस्दै