२१ असार २०७९, मंगलवार

Jul 5, 2022

काठमाडौँ । विभिन्न सञ्चारमाध्यमका सम्पादकले दलित समुदायले भोग्दै अएको जातीय भेद्भाव तथा छुवाछूतका विषयलाई प्राथमिकताका साथ सम्प्रेषण गर्ने प्रतिबद्धता व्यक्त गरेका छन् । जागरण मिडिया सेन्टरले सेन्टरले आयोजना गरेको ‘दलित सवाल र सम्पादक’ विषयक दुई दिने गोष्ठीको समापन अवसरमा आज ११ बुँदे नगरकोट प्रतिबद्धता पत्र जारी समारोहमा उनीहरुले सरकारी तथा निजी मिडियामा संविधान र समावेशीकरणको भावना अनुरुप दलित समुदायको समानुपातिक सहभागिताको सुनिश्चितताका लागि आफूहरु प्रतिबद्ध रहेको बताए ।

Advertisement

“मिडिया हाउसको सम्पादकीय नीतिमा जातीय भेद्भाव तथा छुवाछूत, लैङ्गिकलगायत सबै प्रकारका विभेदका विषयलाई प्राथमिकता दिन, दलित तथा सामाजिक विट निर्माणमा प्रतिबद्ध हुँदै राष्टिय आमसञ्चार नीतिलाई सामाजिक बनाउँदै यसका प्रावधानलाई कार्यान्वयन गर्नुपर्ने आवश्यकतामा प्रतिवद्ध छौँ”। प्रतिबद्धतापत्रमा उललेख छ । यसैगरी प्रतिबद्धता पत्रमा सरकारी सञ्चारमाध्यम गोरखापत्र, नेपाल टेलिभिजन, रेडियो नेपाल, राष्ट्रिय समाचार समितिलगायतको सञ्चालक समितिमा हुने नियुक्ति समावेशी सिद्धान्तको आधारमा र सम्पादकीय समूहमा दलित समुदायको सहभागिता सुनिश्चित गर्न गराउने उल्लेख छ ।

विसं २०६९ मा गठित सञ्चार माध्ययमलाई समावेशीकरण गर्नेसम्बन्धी उच्चस्तरीय आयोगको प्रतिवेदन र त्यसभन्दा अघि गठन भएको उच्चस्तरीय समावेशी मिडिया आयोगको प्रतिवेदन पूर्ण कार्यान्वयन गर्न गराउन पैरवी गर्ने सम्पादकहरुले बताए । सो अवसरमा अन्नपूर्ण पोष्ट दैनिकका प्रधान सम्पादक अखण्ड भण्डारीले आफू आबद्ध मिडिया हाउसलाई सबै हिसाबले समावेशी बनाउनका लागि सक्दो प्रयास गर्ने बताए ।

गोरखापत्र दैनिकका कार्यकारी सम्पादक त्रिभुवनचन्द्र वाग्लेले मिडियामा दलित समुदायको सहभागिता र विषयवस्तु सम्बोधनका लागि नीतिगत व्यवस्थामा जोड दिनुपर्ने बताए । सेन्टरका अध्यक्ष कमला विश्वकर्माले सेन्टरले विगत लामो समयदेखि दलित समुदायको विषयमा लेख्न सक्ने पत्रकार उत्पादनमा जोड दिँदै आएको जानकारी दिए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

नगरपालिकाको सार्वजनिक सुनुवाइमा जम्मा ३ जना सर्वसाधारणको सहभागिता ! नागरिकता विधेयक : पुरानो फिर्ता, नयाँ संशोधन विधेयक पेस गर्ने कप्तान रेनुकाले साफ च्याम्पियनसिप गुमाउने नेप्से परिसूचक ४६ दशमलव शून्य ८ अंकले घट्यो तानसेनलाई १३औं राष्ट्रपति रनिङ शिल्ड उपाधि भेरी अस्पतालमा चिकित्सकको दादागिरी, महिना नपुग्दै अग्रिम हाजिरी : ‘स्वास्थ्य मन्त्रालयको संरक्षण’ १५ दिने सुन चाँदीका गहना बनाउने तालिम एक चौथाईले घट्यो लुम्बिनीको आन्तरिक आय, दानपेटिकामा भारतीय र नेपाली मुद्रा मात्र एकै परिवारका ६ जनाकाे हत्यामा संलग्न चार जनालाई आजीवन कारावास लुम्बिनी प्रदेशबाट रोजगारका लागि दैनिक ४ सय बढी युवा विदेशिन बाध्य सुख्खा पहिरोमा पुरिएर अमृताको मृत्यु अमेरिकामा गोलीकाण्ड : हजारौंको मृत्यु रामेछाप बस दुर्घटनामा मृत्यु हुनेमध्ये ८ जनाको सनाखत केरा खेतीले दियो नसोचेको सफलता जेष्ठ नागरिक, एकल महिला तथा अपाङ्गलाई सम्मान प्रधानमन्त्री देउवाद्वारा गिरिजाबाबुको अर्धकदको शालिक अनावरण लुम्बिनी सरकार: १९ दिनमा करिब ५ अर्ब खर्च रामेछाप बस दुर्घटना : मृतकको संख्या १२ पुग्यो, घाइतेको हेलिकप्टरबाट उद्धार अस्ट्रेलियामा बाढीः सिड्नीका ५० हजार जनालाई घर छाड्न भनियो छुट्टाछुट्टै स्थानमा अवैध लागूऔषधसहित सात जना पक्राउ