२० मंसिर २०७९, मंगलवार

Dec 6, 2022

काठमाडौँ । विभिन्न सञ्चारमाध्यमका सम्पादकले दलित समुदायले भोग्दै अएको जातीय भेद्भाव तथा छुवाछूतका विषयलाई प्राथमिकताका साथ सम्प्रेषण गर्ने प्रतिबद्धता व्यक्त गरेका छन् । जागरण मिडिया सेन्टरले सेन्टरले आयोजना गरेको ‘दलित सवाल र सम्पादक’ विषयक दुई दिने गोष्ठीको समापन अवसरमा आज ११ बुँदे नगरकोट प्रतिबद्धता पत्र जारी समारोहमा उनीहरुले सरकारी तथा निजी मिडियामा संविधान र समावेशीकरणको भावना अनुरुप दलित समुदायको समानुपातिक सहभागिताको सुनिश्चितताका लागि आफूहरु प्रतिबद्ध रहेको बताए ।

Advertisement

“मिडिया हाउसको सम्पादकीय नीतिमा जातीय भेद्भाव तथा छुवाछूत, लैङ्गिकलगायत सबै प्रकारका विभेदका विषयलाई प्राथमिकता दिन, दलित तथा सामाजिक विट निर्माणमा प्रतिबद्ध हुँदै राष्टिय आमसञ्चार नीतिलाई सामाजिक बनाउँदै यसका प्रावधानलाई कार्यान्वयन गर्नुपर्ने आवश्यकतामा प्रतिवद्ध छौँ”। प्रतिबद्धतापत्रमा उललेख छ । यसैगरी प्रतिबद्धता पत्रमा सरकारी सञ्चारमाध्यम गोरखापत्र, नेपाल टेलिभिजन, रेडियो नेपाल, राष्ट्रिय समाचार समितिलगायतको सञ्चालक समितिमा हुने नियुक्ति समावेशी सिद्धान्तको आधारमा र सम्पादकीय समूहमा दलित समुदायको सहभागिता सुनिश्चित गर्न गराउने उल्लेख छ ।

विसं २०६९ मा गठित सञ्चार माध्ययमलाई समावेशीकरण गर्नेसम्बन्धी उच्चस्तरीय आयोगको प्रतिवेदन र त्यसभन्दा अघि गठन भएको उच्चस्तरीय समावेशी मिडिया आयोगको प्रतिवेदन पूर्ण कार्यान्वयन गर्न गराउन पैरवी गर्ने सम्पादकहरुले बताए । सो अवसरमा अन्नपूर्ण पोष्ट दैनिकका प्रधान सम्पादक अखण्ड भण्डारीले आफू आबद्ध मिडिया हाउसलाई सबै हिसाबले समावेशी बनाउनका लागि सक्दो प्रयास गर्ने बताए ।

गोरखापत्र दैनिकका कार्यकारी सम्पादक त्रिभुवनचन्द्र वाग्लेले मिडियामा दलित समुदायको सहभागिता र विषयवस्तु सम्बोधनका लागि नीतिगत व्यवस्थामा जोड दिनुपर्ने बताए । सेन्टरका अध्यक्ष कमला विश्वकर्माले सेन्टरले विगत लामो समयदेखि दलित समुदायको विषयमा लेख्न सक्ने पत्रकार उत्पादनमा जोड दिँदै आएको जानकारी दिए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

दिक्क मानेर कार्यालयमा बस्ने भन्दै मालिकले निकालिदिए, अदालतले पुनर्वहाली गरिदियो लागुऔषधसहित ५ जना पक्राउ मेलम्ची खानेपानी आयोजनालाई लिएर प्रकाशमानले प्रधानमन्त्री देउवालाई बुझाए ध्यानाकर्षण पत्र जनप्रतिनिधि आएको आठ महिनासम्म लालपुर्जा वितरण नभएपछि बर्दिवासवासी चिन्तित मोटरसाइकलको ठक्करबाट ८ वर्षीय बालिका घाइते प्रि-ओपन सेसनमा नेप्से सूचक २.३१ अंकले वृद्धि भाइलाई पत्नी जुटाउन यी दिदीले १२ वर्षदेखि गर्दैछिन् पैसाको जोहो अनुमतिविनाका अस्पताल छ्यापछ्याप्ती, नियमक निकाय मूकदर्शक सुपरमादीको आईपीओ खुल्यो, पुस ५ सम्म भर्न पाइने रोनाल्डो किन्‍न साउदी क्लब तयार सिम्रिकसँग हेलिकोप्टर किनेको हेली एभरेष्टले माग्यो ६ जना पाइलट अर्घाखाँचीको एउटै गाउँमा फल्यो पाँच करोडको सुन्तला पहिरोले बस पुर्दा कम्तीमा ३३ जनाको मृत्यु नेपाली अर्थतन्त्रको उल्टो यात्रा गृहमन्त्रीको चेतावनीलाई टेरेनन् मुख्यमन्त्रीले, बुटवलबाट रातारात मन्त्रालय दाङ देशभर चिसो बढ्यो, तराईमा साझ विहान हुस्सु वायु प्रदूषणः चीनमा हरेक वर्ष ६४ हजार शिशुको गर्भमै मृत्यु महाकालीको समस्या समाधानका लागि नेपालले आज कूटनीतिक नोट पठाउँदै नयाँ सांसद पनि भाडाकै भवनमा किन पार्टी फेरिरहन्छन् दीपक मनाङे ?