१७ माघ २०७९, मंगलवार

Jan 31, 2023

भैरहवा । रुपन्देही जिल्लामा गाउँ सभा गर्न नसकेको ओमसतिया गाउँपालिका अन्ततः साउन महिनामा हुने भएको छ । बजेट सीमाको बिषयलाई असन्तुष्ट भएका वडा अध्यक्षहरुलाई १ करोड २५ लाख बराबरको बजेट खर्च गर्ने सिमा निर्धारण गर्ने गरि आगामी साउन १३ गते गाउँपालिकाको गाउँसभा तोकिएको छ । यस संगै वडा अध्यक्ष र गाउँपालिका अध्यक्ष बिच रहेको चर्को असमझदारी पनि अन्त्य हुने अपेक्षा गरिएको छ । यी दुई पक्ष बिच रहेको असमझदारीका कारणले नै तोकिएका समयमा पनि गाउँपालिकाको गाउँसभा हुन सकेको थिएन । अन्तिम बजेट भएको भन्दै वडा अध्यक्षहरु निर्धारित बजेटको अधिकांश रकम मागेपछि ओमसतियाको गाउँसभा नै प्रभावित बनेको थियो । ओमतियामा ६ जना वडा अध्यक्ष सहित २५ गाउँसभा सदस्यले गाउँसभा बाहिष्कार गरेको कारण असारको १० गते गाउँसभा तोकिए पनि सो मितिमा हुन पाएको थिएन ।

Advertisement

असन्तुष्ट वडा अध्यक्षहरुले पत्रकार सम्मेलनको आयोजना गरेर गाउँपालिका अध्यक्षले आफ्नो तानाशाही निति नसच्याए सम्म सभा गर्न नदिने चेतावनी दिएका थिए । गाउँपालिका अध्यक्ष सहित प्रमुख प्रशासकिय अधिकृत दुर्गा पौडेल, लेखा अधिकृत कमल शर्माको मिलेमतोमा सुचना लुकाउने तथा आर्थिक अनियमितता गरेकोले विगतको आय ब्यय विवरण प्राप्त नभए सम्म गाउँसभा बहिष्कार गर्ने उनिहरुको चेतावनी थियो । गाउँपालिकाले जवरजस्ती गाउँसभा बोलाउने सम्भावना देखेर वडा अध्यक्षहरुले उच्च अदालतमा निशेषद्या परमादेशको मुद्दा दिएका थिए । सोही बमोजिम उच्च अदालत तुलसीपुर, बुटवल ईजलासले “प्रचलित कानून व्यवस्था अनुसार गाउँसभाको बैठक बोलाउनु र प्रचलित कानूनी ब्यवस्था विपरीत हुने गरि गाउँसभाको बैठक नगर्नु नगराउनु भनि विपक्षीहरुका नाउमा उच्च अदालतबाट मिति २०७८÷०३÷१५ गते जारी गरिएको अल्पकालीन आदेशलाई निरन्तरता दिईएको छ ।” भन्ने परमादेश जारी गरेको छ ।

वडा अध्यक्षहरुले २ वडामा खर्च गर्नको लागी २ करोडको माग राखेको गाउँपालिका अध्यक्षको भनाई थियो । सिमित बजेटको कारण ८० लाख भन्दा बढी बजेट वडामा दिन नसकिने अडान गाउँपालिकाको अध्यक्षको रहे पनि अहिले दुवै पक्ष १ करोड २५ लाख खर्च गर्ने गरि सहमति भएको गाउँपालिकाका प्रमुख प्रशासकिय अधिकृत दुर्गा पौडेलले जनाए । कार्यपालिका बैठकमै सो बिषयमा सहमति भएको र गाउँसभा सहज रुपमा गर्न वडा अध्यक्षहरुले मुद्दा फिर्ता लिने सहमति समेत भएको पौडेलले जानकारी दिए । गाँउपालिका अध्यक्ष र वडा अध्यक्षहरु बिच बजेट सिलिङ तोकिएर सहमति भएको वडा नम्ब ३ का वडा अध्यक्ष चन्नर प्रसाद यादवले पुष्टि गरेका छन् । उनले अहिले वडा अध्यक्षहरुले प्रत्येक वडामा १ करोड २५ लाख खर्च पाउने गरि सिलिङ दिने र तोकिएको समयमा गाउँसभा गर्ने सहमति भएको बताए । यस्तै गाउँसभा आगमाी १३ गते हुने भनेर आधिकारीक पत्र र एसएमएस समेत पाएको यादवले बताए ।

निर्धारित समयमा गाउँसभा नहुदा गाउँपालिका सञ्चालनको बिषयमा अन्यौलता छाएको थियो । विकास बजेट मात्र हैन, बजेट नै पारीत नभए पनि गाउँपालिकाले कुन आधारमा राजस्व उठाउने भन्ने बिषयमा समेत स्पष्ट नहुदा मंगलबार सम्म कुनै पनि राजस्व नउठाएको यादवले बताए । पछि स्थानीयको सेवा अवरुद्ध हुन थाले पछि गत बर्षको राजस्व अनुसार नै रसिद काट्न थालेको उनले बताए । गाउँपालिकाका प्रमुख प्रशासकिय अधिकृत दुर्गा पौडेलले गाउँपालिकाले बनाएको “आर्थिक ऐन २०७७” अनुसार गत बर्षकै आधारमा राजस्व असुली भै रहेको जानकारी गराए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

वैचारिक कम्यूनिष्ट पार्टी बनाउन समाजवादीले नेतृत्व गर्छ : खतिवडा अर्थमन्त्री पौडेलले जारी गरे कम्तिमा साढे २४ अर्ब बचाउने निर्देशिका (पूर्णपाठसहित) अन्तर मावि दौड : आयोजक देवदह माविका सन्तु थापा पहिलो मणिमुकुन्द रनिङ शिल्ड भलिबल माघ २४ देखि, ४ प्रदेशका ११ समूह भिड्दै लुम्बिनी प्रदेशमा १० मन्त्रालय रहने होराइजन स्पोर्टस् पुरूष भलिबलमा प्रथम, महिला भलिबलमा द्वितीय धनगढीबाट ब्राउनसुगरसहित एक युवक पक्राउ पाठेघर खसेका ३२ महिलाको निःशुल्क उपचार गरिदिने हलेसी तुवाचुङको तयारी सन्दिपलाई थुनामा राखेर मुद्दाको पुर्पक्ष गर्नुपर्ने माग गर्दै सर्वोच्चमा निवेदन “बापू”को आगमनले उत्साहित लुम्बिनीका व्यवसायी, ९० प्रतिशत होटल बुक पोखरा जहाज दुर्घटना: छ जनाको डिएनए परीक्षण सुरू अन्तर बैंक एटीएम शुल्क घट्याे क्यान बोर्ड बैठक- अध्यक्षसहित पाँच जनाको राजीनामा माग्दै सात केन्द्रीय सदस्यले छाडे बैठक कक्ष फैसलाको पूर्णपाठ आएपछि मात्र माओवादीले गृहमन्त्रीबारे निर्णय गर्ने माइकलको बायोपिकमा माइकल ज्याक्सन बन्दै जाफर लिदी पहिरोबाट विस्थापित ४१ घरधुरीले पाए जग्गाधनी पुर्जा नेतृत्वप्रति वितृष्णा कथनी र करनी बीचको अन्तरको प्रतिफल एसियन हाइड्रोपावरकाे २७ माघदेखि आईपीओ खुल्ने पालिकाबाटै सीसी क्यामेराले रोहिणीको निगरानी गृहमन्त्री पदले साझेदारमा खटपट : रविको प्रस्तावमा सकारात्मक देखिएनन् प्रधानमन्त्री