१६ असार २०७९, बिहीबार

Jun 30, 2022

सैनामैना । नेपाल कम्यूनिष्ट पार्टीका संस्थापक पुष्पलालकोे ४३ औं स्मृति दिवसको अवसरमा बिहीबार रुपन्देहीको सैनामैनामा वृक्षारोपण गरिएको छ । सो अवसरमा नेकपा एमाले लुम्बिनी प्रदेश सभाका प्रमुख सचेतक भूमिश्वर ढकालले कम्यूनिष्ट आन्दोलनलाई थप उचाईमा पुर्याउन स्वर्गीय पुष्पलाल श्रेष्ठले अगाडि सारेका विचार अहिलेपनि सान्दर्भिक रहेको बताएका छन् । वृक्षारोपण कार्यक्रमको शुभारम्भ गर्दै उनले सो कुरा बताएका हुन् ।

Advertisement

‘पुष्पलालका विचार, सिद्धान्त र आदर्श जीवनशैली अहिलेको पुस्ताले अनुसरण गर्न आवश्यक रहेकोमा जोड दिए । पुष्पलालले जुन विचार र उद्देश्यले कम्युनिष्ट पार्टीको स्थापना गर्नुभयो, सोही अनुरुप अहिलेका कम्यूनिष्ट पार्टीहरु अघि बढ्नसकेका छैनन् ।’उनले चिन्ता व्यक्त गरे ।ढकालले मुलकमा लोकतन्त्र र गणतन्त्र स्थापना गर्न पुष्पलाल र वीपीको महत्वपूर्ण योगदान रहेको उल्लेख गर्दै अहिले पनि दलबीचको एकताबाट नै मुलुकलाई समृद्धिको बाटोमा लैजान सकिने धारणा राखे।

स्वर्गीय पुष्पलाल र बि.पी.ले जुन राजनैतिक आदर्श र विचार स्थापित गरेको बताउँदै त्यो अहिलेपनि सान्दर्भिक रहेको तर, अहिलेका राजनैतिक दलहरुमा त्यो संस्कार क्रमशः अन्त्य हुँदै गएको बताए । उनले नेपालका सवै राजनैतिक दलहरुवीच एकता जरुरी रहेपनि दलहरुबीच झनै मतभेद, विवाद र असमझदारी बढ्दै गएको बताए ।

प्रजातन्त्र, लोकतन्त्र हुँदै गणतन्त्रसम्मको यात्रामा संगै हिँडेका दलहरु अहिले भने सत्ताको दौडमा लागेको भन्दै सचेतक ढकालले अहिले फेरी दलहरुवीच एकता, सहमति र सहकार्य हुनुपर्ने धारणा राखे । सैनामैना नगरपालिकाले एक दिनको फरकमा पर्ने नेपालका दुई ठूला नेताको स्मृति दिवसमा बृक्षारोपण गरेर उच्च राजनीतिक संस्कार र भावना प्रदर्शन गरेकोमा प्रशंसा गरे ।

कार्यक्रममा बोल्दै सैनामैना नगरपालिकाका प्रमुख चित्रवहादुर कार्कीले पुष्पलाल र वीपीले नेपालको प्रजातान्त्रिक आन्दोलनमा पुर्याएको योगदानको उच्च सम्मान गर्दै उनीहरुको स्मृतिमा वृक्षारोपण गरिएको बताए । उनले चुरे क्षेत्रको संरक्षण गर्नुपर्नेमा जोड दिदैँ वृक्षारोपणले बन संरक्षणमा लाग्न सवैलाई प्रेरणा मिल्ने विश्वास ब्यक्त गरे । पुष्पलालको आदर्श र सिद्धान्तलाई सबैले अनुसरण गर्नुपर्नेमा कार्कीको जोड छ । सो अवसरमा सैनामैना ५ बड्कापत्थरमा आँप र लिचीको एक हजार विरुवा रोपिएको थियो ।

बुधबार सैनामैना १० पानबारीमा आयोजना गरिएको वृक्षारोपण कार्यक्रममा पनि अमला र कपुर लगायत गरी एक हजार विरुवा रोपिएको थियो । नगरपालिकाले साउन ६ र ७ गते नेपालका प्रथम जननिर्वाचित प्रधानमन्त्री तथा नेपाली कांग्रेसका संस्थापक वि.पी. कोइराला र कम्यूनिष्ट पार्टीका संस्थापक पुष्पलालको स्मरणमा वृक्षारोपण गर्दै आएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

सनकको भरमा संसद भंग गर्ने कार्यले गैरदलीय प्रवृत्तिको विकास : झलनाथ खनाल विभिन्न विपद् कोषमा ६ अर्ब ८० करोडभन्दा बढी रकम, कुन प्रदेशमा कति ? केपी ओली र वामदेव गौतमबीच भेटवार्ता पर्खाल भत्किएर पुरिँदा एक महिलाको मृत्यु प्रजातन्त्र होइन गठबन्धनतन्त्र ! सर्वोत्तम लिटोको प्याकेटमा कीरा कसरी लाग्छ हैजा ? यी हुन् लक्षण र रोकथामका उपाय सुनको मूल्य प्रतितोला तीन सय रुपैयाँले घट्यो दक्षिण कोरियामा २०२३ का लागि श्रमिकको तलब ५ प्रतिशतले वृद्धि सयपत्री हाइड्रोपावरको आईपीओ भर्ने समय थप ट्रक र मोटरसाइकल ठोक्किँदा एक जनाको मृत्यु राजस्थानमा धार्मिक तनावः मोदीलाई धम्की, इन्टरनेट सेवा बन्द रुपन्देहीको सैनामैनाका एक युवा मृत अवस्थामा फेला फुटबलर भरत र नवयुग एनएसी प्रतियोगिता खेल्न अमेरिका प्रस्थान डाइभर्सन निर्माणपछि खुल्यो पूर्व–पश्चिम राजमार्ग, कस्ताे छ अन्य सडककाे अवस्था ? मध्यअसारसम्म लुम्बिनीमा ३३ प्रतिशत मात्र रोपाईं आज पनि देशभर वर्षाको सम्भावना श्रीमान १० वर्ष वेपत्ता भए श्रीमतीलाई एकल भत्ता दिने प्रस्ताव रोटरी क्लब भैरहवाद्वारा तिलोत्तमास्थित विद्यापिठका विद्यार्थीलाई कम्प्युटर तथा झोला वितरण एमाले निकट युवा संघको धान राेपाइँमा कुटाकुट