१८ मंसिर २०७९, आईतवार

Dec 4, 2022

गुल्मी । गुल्मीका १२ वटा पालिका मध्ये सोमबार जिल्लामै पहिलो पटक धुर्कोट गाउँपालिका खरको छानामुक्त गाउँपालिका घोषणा गरिएको छ । त्यसो त आज भन्दा ४ वर्ष अघि ठिक आजकै दिन असार २८ गते गुल्मीको धुर्कोट गाउँपालिकाका जनप्रतिनिधिहरुले पदभार ग्रहण गरेको दिनको पहिलो बैठकले देश मै पहिलो पटक खरको छानामुक्त पालिका घोषणा गर्ने निर्णय गरेका थिए ।

Advertisement

अर्को निर्णय थियो एक घर, एक धारा कार्यक्रम । उक्त कार्यक्रम अन्तिम चरणमा पुगेको छ भने जम्मेवारी सम्हालेको चार बर्ष पछि ठिक असार २८ गते सोमबार खरको छानामुक्त धुर्कोट गाउँपालिका घोषणा गरिएको हो । ब्यानर पढेर जिल्ला समन्व्य समिति गुल्मीका प्रमुख लक्ष्मण पराजुलीले खरको छानामुक्त धुर्कोट गाउँपालिका घोषणा गरेका हुन् ।

घोषणा सभामा धुर्कोट गाउँपालिका अध्यक्ष भुपाल पोखरेल प्रतिवेदन पेश गर्दै खरको छानामुक्त पालिका धुर्कोट सम्भवतः देशमै पहिलो हुन सक्ने दावी गरे। हालसम्म ५ सय ४ वटा खरका छाना विस्थापित गरी जस्ता पाताले गरिब विपन्नहरुको घर छाईएको गाउँपालिका प्रमुख पोखरेलले बताए ।

त्यस्तै नागरिक सुरक्षित अवास कार्यक्रम मार्फत थप १ सय ५७ घरधुरीलाई जस्ता पाता उपलब्ध गराईएको उनले प्रतिवेदनमा उल्लेख गरेका छन् । जनता आबास कार्यक्रममार्फत विपन्न वर्गका लागि ३७ वटा घर निर्माण गरिएको तथा धुर्कोट गाउँपालिका ७ , वाग्ला ज्यामिरेकोटमा पहिरोका कारण उच्च जोखिममा परेको दलित बस्तीलाई एकिकृत नमुना बस्तीमा सार्नका लागि १८ वटा घर निर्माण गरिएको उनले बताए ।

त्यस्तै धुर्कोट गाउँपालिका भुकुम्पपछि गरिएका पुनःनिर्माण गरिएको ५ सय २९ वटा धर पनि निर्माण गरिएको उनले बताए । उक्त कार्य सम्पन्न गर्न कुल १९ करोड २९ लाख ९४ हजार १९ रुपैयाँ लगानी भएको पालिका प्रमुख पोखरेलले जानकारी दिए । खरका छानामुक्त धुर्कोट गाउँपालिका घोषणा जिल्ला समन्व्य समिति प्रमुख लक्ष्मण पराजुलीले गरेका थिए । ४ सय सिट क्षमताको प्यागोडा शैलीमा नवनिर्मित अत्याधुनिक सभाहलमा पहिलो कार्यक्रमका रुपमा खरको छानामुक्त धुर्कोट गाउँपालिका घोषणा गरिएको हो ।

घोषणा सभामा धुर्कोट गाउँपालिका उपाध्यक्ष शिवबहादुर खत्री, प्रमुख प्रशासकिय अधिकृत काँशीराम पन्थी , कार्यपालिका सदस्य कमला घर्ती , नेपाल पत्रकार महासंघका अध्यक्ष टोपलाल अर्याल, राष्ट्रिय जनमोर्चा धुर्कोटका अध्यक्ष सूर्य थापा ,नेकपा माओवादी केन्द्रका निमबहादुर पाण्डे ,नेकपा एमाले जिल्ला कमिटी सदस्य कृष्ण घिमिरे,नेपाली कांग्रेसका नेता छन्द पहराई लगाएतले आफ्ना भनाई राखेका थिए ।धुर्कोट गाउँपालिका अध्यक्ष भुपाल पोखरेलको अध्यक्षतामा सम्पन्न कार्यक्रममा उपाध्यक्ष शिवबहादुर खत्रीको स्वागत मन्तब्य र स्वास्थ्य शाखा प्रमुख प्रेम खनालको सञ्चालन रहेको थियो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

भूमि आयोगको सूचनापछि काठमाण्डौंमा थप आक्रामक बन्दै उपत्यका विकास प्राधिकरण नेत्रहीन टी-२० विश्वकपमा नेपाल, टोली आज भारत प्रस्थान हुँदै ठूला तीन दल खुम्चिदा नयाँ दुई दलको भयो उदय पहाडी क्षेत्रमा बदलीको सम्भावना सजिलो सहकारीको छैटौं अधिवेशन, अध्यक्षमा पुनः पोख्रेल बुटवल तथा सैनामैनाका यी स्थानमा आइतबार विद्युत अनियमित हुने (सूचनासहित) देवदहकी दिपा मृगौला रोगले पीडित, सहयोगका लागि परिवारको अपिल दाङमा चार महिनामै थपिए करिब तीन सय उद्योग, ६१ करोड बढीको पूँजी लगानी भैरहवामा मंसिर १८ देखि अन्तर विद्यालय टि-२० क्रिकेट अमरज्योतीको १४ औं वार्षिक साधारणसभा तिलोत्तमाको मेलामा दर्शकको चाप बढ्दै, शनिबार मात्रै ५० हजारले अवलोकन गरेको दाबी ‘परदेशको पसिनाको उचित प्रतिफल निकाल्न राज्यको ध्यान जानुपर्छ’ बुद्ध सामुदायिक टेलिभिजनको अध्यक्षमा पुनः ओम ज्ञवाली डुब्न थालेपछि रुपन्देहीका सहकारीहरु एक ठाउँमा, संकट टर्नेमा अभियान्ताहरुकै आशंका कमल थापाको पार्टीलाई समानुपातिकतर्फ कुन प्रदेशमा कति मत ? सरकार गठनबारे सबै विकल्पमा खुला राख्ने माओवादीको निर्णय विवाहमा रक्सी पिएर फर्किदा लडेर ४७ वर्षीय देव रावतको मृत्यु यस वर्ष नेपालको रेमिट्यान्स साढे आठ अर्ब अमेरिकी डलर पुग्न सक्छ : विश्व बैंक समानुपातिकतर्फ कुन दलले कति मत पाए ? कालिकाको कायापलट : उच्च शिक्षा सुरु गरेको ९ वर्षमै उत्कृष्ट बन्न सफल