१४ मंसिर २०७९, बुधबार

Nov 30, 2022

काठमाडाैं। पछिल्ला दिनमा नेपालमा चीन र अमेरिकाबाट खाेप आउने क्रम सुरू भएसँगै आम मानिसमा आफूले खाेप पाउने नपाउने बारे जिज्ञासा छ ।कोभ्याक्स कार्यक्रम अन्तर्गत अमेरिकाले नेपाललाई दिने भनेको जोनसन एन्ड जोनसनको १५ लाख डोज खोप सोमबार नेपाल आइपुगेको छ । एक डोज मात्र लगाए पुग्ने सो खोप १५ लाख मानिसले लगाउन पाउने छन् । त्यस्तै चीनबाट पनि कोभ्याक्स कार्यक्रम अन्तर्गत अमेरिकाले नेपाललाई दिने भनेको जोनसन एन्ड जोनसनको १५ लाख डोज खोप सोमबार नेपाल आइपुगेको छ ।

एक डोज मात्र लगाए पुग्ने सो खोप १५ लाख मानिसले लगाउन पाउनेछन् । यी सबै खोप ५५ देखि ६० वर्ष उमेर समूहको लागि दिन सकिने स्वास्थ्य सेवा विभाग अन्तर्गतको परीवार कल्याण महाशाखाका प्रमुख डा.तारानाथ पोखरेलले बताएका छन।खोपका लागि धेरैको आवेदन परेको भए पनि पहिले उमेर समूहमा नै जाने उनले भने। “हामो खोप वितरण निर्देशिका छ त्यसको आधारमा नै हामीले खोप वितरण गर्ने छौँ ”उनले भने ।ज्येष्ठ नागरिकबाट क्रमशः अरु उमेर समुहमा प्रवेश गरिरहेकाले अहिले ५५ देखि ६० वर्ष उमेर समूहको लागि खोप दिन सकिने डा= पोखरेलले बताए। “ हामी ज्येष्ठ नागरिकहरुबाट क्रमशः तल्लो उमेर समूहमा आउँदै छौँ त्यसकारण ६० वर्ष उमेर समूहका छुटेकाहरूलाई समेटेर ५५ देखि ६५ उमेर समूहलाई अहिले खोप दिन सकिन्छ ”उनले भने ।

तत्काल केही निर्णय गर्नुपर्ने भए खोप वितरण निर्देशिका संशाेधन गरेर मात्र खोप वितरण गर्न सकिनेमा उनको जोड छ । पछिल्लो समय बैदेशिक रोजगारमा जानेहरुले आफूहरुले खोप पाउनुपर्ने बताइरहेका छन् भने शिक्षक, चलचित्रकर्मीहरुले पनि खोपको माग गरिरहेका छन्।पछिल्लो समय नेपालमा कोरोना विरुद्धको खोप आउने क्रम बढेसँगै यसको भण्डारणको लागि पनि क्षमता बढाइएको डा. पोखरेलको भनाइ छ । अहिले नेपालमा केन्द्र र प्रदेशमा गरी ५० लाख डोज खोप भण्डारण गर्न सक्ने क्षमता रहेको उनको दाबी छ ।पछिल्लो समय चीनबाट आयातित खोप पनि सिधै प्रदेशहरुमा वितरण गरिएको थियो । आज मात्र आएको जोनसन एण्ड जोनसन खोप पनि प्राथमिकता हेरेर धेरै मात्रामा प्रदेशमै पठाउने उनले बताए।

Advertisement

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

स्याङ्जा २ र बाजुरामा पुनः मतदान नहुने, गणना सुरु गर्न आयोगको निर्देशन लुम्बिनीका कर्मचारी आन्दोलित : बुटवलबाट रातारात कुम्लो पारेर राजधानी सार्न हुँदैन कर्णाली सरकार गठनका लागि शक्ति केन्द्र धाउँदै नेताहरु अतिक्रमण गरेर बनाइएका संरचना ३५ दिनभित्र हटाऊ : उपत्यका विकास प्राधिकरण पोलियो खोपको तयारीमा रहेकाे प्रहरी ट्रकमा आत्मघाती हमला, ३ जनाको मृत्यु प्रत्यक्षतर्फ महिला निर्वाचित नहुँदा सुदूरपश्चिममा समानुपातिक कोटाबाट संसद छिर्न चाहने पुरुषलाई समस्या १६५ निर्वाचन क्षेत्रमा १६१ को अन्तिम नतिजा सार्वजनिक, हेर्नुहोस कहाँ कसले जिते ? स्याङ्जामा सुन्तला उत्पादन वृद्धि भएपछि किसान उत्साहित अरबाज खान र जर्जियाको ब्रेकअप सोलुखुम्बुका एक हजार परिवार बिजुलीविहीन चीनको आणविक हतियार सन् २०३५ सम्ममा तीन गुणा बढी: अमेरिका भैरहवा आँखा अस्पतालमा अत्याधुनिक मोडुलर शल्यक्रिया कक्ष स्थापना गरिने १ करोड मतगणना हुँदा कुन दलको कति मत ? सुकुमवासी समस्या समाधान गर्न प्रधानमन्त्री कार्यालयले संयोजन गर्नुपर्छ : पूर्वप्रधानमन्त्री भट्टराई एक दर्जन निर्माण कम्पनी कालो सूचिमा पर्दा बुटवलको सडक अलपत्र पार्ने ठेकेदारलाई उन्मुक्ति हार्दिक श्रद्धाञ्जली एन.बी. जी ! बाजुरा र स्याङ्जामा पुनः मतदान कहिले ? आज आयोगको बैठक बस्दै प्रतिनिधि सभा : १६१ स्थानको टुङ्गो लाग्यो, १ स्थानमा गणना जारी हुँदा ३ ठाउँ अन्यौलमा प्रदेश सरकार गठन गर्न केन्द्रको भर, लबिङका लागि नेता भेट्नेको लर्को यस्तो छ आजको मौसमी पूर्वानुमान