११ आश्विन २०७९, मंगलवार

Sep 27, 2022


साउन ८,
ग्लोबल आवाज
काठमाण्डौं । नेपाल राष्ट्र बैंकले आगामी आर्थिक वर्षका लागि मौद्रिक नीति प्रस्तुत गरेको छ । राष्ट्र बैंकका गभर्नर चिरञ्जीवी नेपालले आर्थिक वर्ष २०७६/७७ का लागि आज बुधबार मौद्रिक नीति सार्वजनिक गरेका हुन् ।

Advertisement

नीति सार्वजनिक गर्दै उनले सर्वसाधारणलाई बैंकिङ पहुँच बढाइने बताए । मौद्रिक नीतिमा सुनलाई निक्षेपको रुपमा बैंकमा राख्न सकिने व्यवस्था गरिएको छ । बैंकहरुले कर्जा निक्षेपको अनुपात ४ दशमलव ४ प्रतिशतमा ल्याउनु पर्ने भएको छ । यस्तै बैंकको शाखा विस्तारको लागि राष्ट्रबैंकको स्वीकृत लिन नपर्ने व्यवस्था गरिएको छ ।


बैंकहरुले बिमा बेच्न नपाउने भएका छन् । मौद्रिक नीति सार्वजनिक गर्दै गभर्नर नेपालले बैंकहरुले बिमा बेच्न नपाउने घोषणा गरेका हुन् । यस अघि बैंकहरुले बैंकास्योरेन्सको नाममा बिमा सुविधा बेच्दै आएका थिए । अब यसरि बिमा बेच्न नपाउने घोषणा गरिएको हो । २०७७ असार मसान्त भित्र मर्ज हुने बैंकलाई थप सहुलियत दिने र मर्जरमा जाने लघुवित्तलाई पनि सहुलियत दिने नीति लिइएको छ । नेपालका बैंक वित्तिय संस्थाको विदेशमा शाखा खोल्ने नीतिगत व्यवस्था गरिने समेत बताइएको छ ।

यस्तै बाणिज्य बैंकहरुले चुक्ता पुँजीको २५ प्रतिशत बराबरको ऋणपत्र निष्कासन गर्नु पर्ने व्यवस्था गरिएको छ । राष्ट्र बैंकले यसलाई अनिवार्य गरेको हो । पूर्वाधार विकास बैंकले समेत प्रत्येक साउन मसान्त भित्र आफ्नो कार्ययोजना राष्ट्र बैंकलाई पेश गर्नु पर्ने भएको छ । इन्टरनेटबाट भुक्तानी सेवालाई प्रोत्साहन गरिएको छ । प्रमुख पर्यटकीय स्थानमा छुट्टै काउन्टर खोली बैंकले विनिमय सेवा दिन सक्ने व्यवस्था गरिएको छ ।


विगतमा मौद्रिक नीतिभन्दा यसपटक निक्कै ढिला गरी मौद्रिक नीति प्रस्तुत गरिएको हो । विगतमा सामान्यतया बजेट आएको एक महिनाभित्र मौद्रिक नीति आउने गरेको थियो । यसपटक जेठ १५ गते आगामी आर्थिक वर्षको बजेट आएकोे सन्दर्भमा झण्डै दुई महिनापछि मौद्रिक नीति आएको हो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

रोटरी डाउनटाउनको डेगु रोकथाम र सचेतना अभियान समानुपातिक बन्दसूचीमा भएका त्रुटिहरु परिमार्जन गरिनेछ : कांग्रेस कार्यकाल सकिँयाे तर सरकारी सम्पतिमाथिकाे सांसदकाे रजाँई अझै सकिएन नेप्सेमा १५ अंकको वृद्धि बसको ठक्करबाट २१ महिने बालकको मृत्यु डेंगु बिरामीको संख्या साढे २५ हजार नाघ्यो, हालसम्म ३२ जनाको मृत्यु निर्वाचन आचारसंहिता बुधबारदेखि लागू हुने सिलौटाले छातीमा प्रहार गरी श्रीमतीको हत्या वैकल्पिक राजनीतिक बारेको बहस ! आबेको अन्त्येष्टिअघि हजारौँ प्रदर्शनकारी विरोधमा उत्रिए अमेरिकी सहायकमन्त्री एलिजाबेथ भोलि नेपाल आउँदै लुम्बिनी प्रदेशमा पर्यटन प्रर्वद्धनका आधारहरु तीन घण्टादेखि बालुवाटारमा गठबन्धनको बैठक, सिट बाँडफाँट टुंग्याउने प्रयास दक्षिण कोरियाको असैनिकृत क्षेत्रको भ्रमण गर्दै ह्यारिस आश्रममै दशैँ राष्ट्रसंघमा परराष्ट्र सचिवले राखे युक्रेन, अफगानिस्तान, म्यानमार, लिबिया, सिरिया, प्यालेस्टाइन र यमनका विषयमा नेपालको स्पष्ट धारणा हरिकृष्ण कार्की बने कामु प्रधानन्यायाधीश ट्रयाक्टरबाट खसेर एकको मृत्यु मनास्लु हिमपहिराेः एक जनाको मृत्यु, १० को सकुशल उद्धार बेलहिया नाकामा ५ पर्यटकको भब्य स्वागत