१३ जेष्ठ २०७९, शुक्रबार

May 27, 2022

भैरहवा । “कृषि, शिक्षा, स्वास्थ्य, व्यवसाय र रोजगार, समुन्नत सम्मरीमाईको विकासको आधार” भन्ने मूल नारा सहित सम्मरीमाई गाउँपालिकाले आफ्नो निति तथा कार्यक्रमा एवम आर्थिक बर्ष २०७८/०७९ को बजेट सार्वजनिक गरेको छ । आईतबार गाउँपालिकाको नवौ गाउँ सभाबाट निति तथा कार्यक्रम एवम बजेट सार्वजनिक भएको हो ।

Advertisement

सम्मरीमाई गाउँपालिकाले आगामी आर्थिक बर्ष देखी गाउँपालिकामा “तरकारी पकेट क्षेत्र” कार्यक्रम सुरु गर्ने जनाएको छ । निति तथा कार्यक्रम सार्वजनिक गर्दै गाउँपालिका अध्यक्ष जितेन्द्रनाथ शुक्ल (बब्लु)ले आर्गनिक तरकारी उत्पादनमा कृषकहरुलाई आकर्षित गर्न आर्गनिक तरकारी उत्पादन गर्ने किसानलाई प्रोत्साहन गर्ने जनाए । यस्तै गाउँपालिकामा रहेका तालतलैया, कुवा र पोखरी लगायतका प्राकृतिक जलाशय संरक्षण गरि मत्स्य उत्पादनमा प्रयोग गरिने निति लिईएको उनले बताए ।

मर्चवार क्षेत्रमा अझै पनि उद्योगहरु स्थापना नभएको हुदा गाउँपालिकामा नया उद्योग स्थापनाको लागी लगानी मैत्री वातावरण बनाइनृ छ । गाउँपालिकामा सञ्चालन गर्न सकिने उद्यम पहिचान गरि उद्योगहरु स्थापना गर्न लगानीकर्ता प्रोत्साहन गरिने शुक्लको भनाई छ । यस्तै गाउँपालिकाले गाउाँपालिकामा रहेका पर्यटकिय क्षेत्रका सम्भावना, सहकारी लगायतको विकासमा पनि गाउँपालिकाले लगानी गर्ने कार्यक्रम रहेको छ ।

“सामुदायिक बिद्यालयको पूर्वाधार सुधार कार्यक्रम” अन्र्तगत गाउँपालिकामा रहेका सामुदायिक बिद्यालयहरुका टिनका छानामूनि बसेर अध्ययन गरि रहेका बिद्यार्थीहरुलाई टिनमुनि बस्ने बाध्यताको अन्त्य गरिने लक्ष्य रहेको छ । यसका लागी आधारभूत तहबाट सुरु गरि क्रमशः सबै टिनको छानोलाई आरसीसी ढलान गरिने लक्ष्य रहेको छ । यस्तै गाउँपालिकाले “छात्राहरुलाई सेनेटरी प्याड कार्यक्रम” लाई यस बर्ष पनि निरन्तरता दिएको छ ।

“स्वस्थ्य गाउँबासी, स्वस्थ्य गाउँ” भन्ने नाराको सुरुवात गरि गुणस्तरिय स्वास्थ्य सेवामा सबै नागरिकको समतामुलक पहुँच सुनिश्चित गरिने र सबै बर्थिङ सेन्टरहरुको गुणस्तर सुधार गरि सुरक्षित मातृत्वको हकलाई सुनिश्चित गरिने गाउँपालिकाको प्रतिवद्धता रहेको छ । अहिले देखिएको कोभिड महामारीबाट पाठ सिक्दै महामारीको पूर्वतयारी तथा ब्यवस्थापनको कार्यलाई प्रभावकारी बनाउन औषधी तथा स्वास्थ्य सम्बन्धि सामाग्रीहरु तयारी हालतमा राखिने शुक्लको भनाई छ ।

यस्तै गाउँपालिकाले खानेपानी तथा सरसफाई, साहित्य कला र संस्कृति, खेलकुद तथा मनोरन्जन, लैङ्गिक समानता तथा सामाजिक समावेशीकरण, घटना दर्ता सामाजिक सुरक्षा लगायतबारे पनि स्पष्ट निति तय गरेको छ । गाउँपालिकाले “सम्मरीमाई उज्यालो कार्यक्रम” लाई प्राथमिकतामा राखी बिद्युत पोृल र ट्रान्समिटर जडान तथा बत्ती ब्यवस्थापनमा बिद्युत कार्यालय सित समन्वय गर्ने जनाईएको छ ।

नवौं गाउँ सभाबाट सम्मरीमाई गाउँपालिकाले ५३ करोड ४१ लाख ११ हजार बराबरको आगामी आर्थिक बर्षको बजेट समेत सार्वजनिक गरेको छ । संघिय सरकारबाट ४० करोड ७२ लाख ४७ हजार, प्रदेश सरकारबाट ४ करोड ३५ लाख ८५ हजार ९ सय ८६ रुपैया, अल्या ३ करोड ९२ लाख ७८ हजार १४ रुपैया आन्तरिक आय २ करोड र जिल्ला समन्वय समितिबाट २ करोड ४० लाख प्राप्त हुने गरि उक्त बजेट अनुमान गरिएको हो ।

आगामी आर्थिक बर्षमा गाउँपालिकाले पूँजीगत तर्फ २५ करोड १९ लाख ५० हजार रुपैया र चालु खर्च तर्फ २८ करोड २१ लाख ६१ हजार रुपैया खर्च हुने अनुमान गरेको छ । बिशेष गरि आर्थिक बिकास, सामाजिक बिकास, पूर्वाधार विकास, विपद् ब्यवस्थापन तथा वातावरण संरक्षण र शुसासन तथा संस्थागत विकासको क्षेत्रमा बजेट बाँडफाँड गरिएको गाउँपालिका अध्यक्ष शुक्लले जानकारी दिए ।

गाउँपालिकाले चालु आर्थिक बर्षमा जम्मा आम्दानी ४६ करोड ५ लाख ५२ हजार २ सय ३० रुपैया मध्ये पंूजिगत खर्च तर्फ १२ करोड १३ लाख ८१ हजार ९ सय ६ रुपैया र चालु खर्च तर्फ ११ करोड ९६ लाख ७२ हजार ८ सय ३७ गरि २४ करोड १० लाख ५४ हजार ७ सय ४३ रुपैया खर्च भएको उनले जनाए । उनले गाउँपालिकाका अधिकतम योजना तथा कार्यक्रमहरु चालु अवश्थामा रहेको कतिपय योजना तथा कार्यक्रमहरु भुक्तानीको चरणमा रहेको बताए ।

नवौं गाउँ सभालाई सम्बोधन गर्दै कार्यक्रमका प्रमुख अतिथि प्रदेश सभा सदस्य अष्टभुजा पाठकले सम्मरीमाई गाउँपालिकाले निर्धारित समय अगावै गाउँ सभा सम्पन्न गरि नमूना काम गरेका बताए । अहिले कोभिडको महामारीले मुलुक अक्रान्त रहेको कारण उनले गाउँपालिकामा “कोभिड पकेट क्षेत्र” घोषणा गरि यसको नियन्त्रणमा लाग्न गाउँपालिकालाई सुझाव दिए । यस्तै कोभिड महामारीमा काम गरिरहेका कर्मचारीहरुको मनोबल बढाउन स्वास्थ्य बीमा लागु गर्न उनले आग्रह गरे । पाठकले बिकासको लागी असार नै कुर्नु पर्ने परिपाटी अन्त्य गर्नु पर्ने जिकिर गरे । आर्थिक बर्ष सुरु भए पछि नै उपभोक्ता समिति गठन, टेण्डर लगायतका काम सुरु गरि बैशाखलाई अन्तिम महिना मानेर काम गर्न उनले गाउँपालिकालाई सुझाव दिए ।

सम्मरीमाई गाउँपालिकाको निर्माणाधिन भवनमा सम्पन्न भएको गाउँ सभाको सञ्चालन गाउँपालिकाका प्रमुख प्रशासकिय अधिकृत विष्णु प्रसाद ढुङ्गानाले गरेका थिए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

आज यी क्षेत्रमा वर्षाको सम्भावना महानगर प्रमुखका ७ उम्मेदवार जसले आफैँलाई भोट हालेनन् तिलोत्तमाको मेयरमा काँग्रेसका खाँण र उपमेयरमा एमालेकी चौधरी निर्वाचित गृहमन्त्रीको वडामा कांग्रेस पराजित आमा हजुरको सम्झनामा आँसु पिएर बाँच्दैछु ! रुपन्देहीकी एक मात्र महिला वडा अध्यक्ष मिनाको १० प्रतिशत बजेट शिक्षामा छुट्टयाउने प्रतिवद्धता श्रीमतीको हत्या गरेको अभियोगमा श्रीमान पक्राउ कम उमेरमै सफलतातर्फ लम्किँदै परिश्ना १५ वर्षीया छात्रालाई बलात्कार गरी फरार रहेका प्रिन्सीपल पाँच वर्षपछि पक्राउ हजुरआमाको हत्या गरेको अभियोगमा नाती पक्राउ निजगढमा अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल बनाउन सर्वोच्चले लगायो रोक ६८ हजार बढी विद्यार्थीले लुम्बिनीबाट एसएलसी दिदैँ तिलोत्तमामा खाँण ८४५ मतले अगाडि, अब ३ हजार मत गन्न बाँकी ओलीले नीति तथा कार्यक्रममा लिम्पियाधुरा, लिपुलेक खोजेपछि प्रकाशमानले दिए जवाफ निर्वाचन शान्तिपूर्ण र धाँधलीरहित सम्पन्न भाे: झलनाथ शुक्रबारबाट क्यूएफएक्ससहित देशभरका हलमा ‘कबड्डी-४’ सत्तारुढ गठबन्धनले नेपालको स्वतन्त्र र असंलग्नता परराष्ट्र नीति परित्याग गरेको हो : रावल दश महिनामा एक अर्ब २१ करोडको फेसमास्क नेपाल भित्रियो इपीजी प्रतिवेदन बुझ्न प्रधानमन्त्री देउवालाई ओलीको आग्रह विद्यालय जाँदै गरेकी बालिकामाथि बलात्कार प्रयास