१७ मंसिर २०७८, शुक्रबार

Dec 3, 2021

बाँके । बाँकेका स्थानीय तहले बाढी र डुबानबाट हुनसक्ने क्षति कम गर्न पूर्वतयारी थालेका छन् । जिल्लामा राप्ती नदी, मानखोला र डुडुवाखोलामा आउने बाढीले ठूलो धनजनको क्षति गर्न सक्ने भएकाले तटीय क्षेत्रका बासिन्दालाई सतर्क बनाउँदै पूर्वतयारी गरिएको छ ।

Advertisement

खजुरा गाउँपालिका विपद् व्यवस्थापन समितिले बाढी र डुबानविरुद्ध पूर्वतयारी थालेको छ । गाउँपालिका भएर बग्ने किरण, पेडारी, जेठीनाला र मानखोलाबाट विभिन्न वडामा हुन सक्ने क्षति तथा प्रभावबारे अनुमान गर्दै पूर्वतयारी थालेको गाउँपालिकाका अध्यक्ष किस्मतकुमार कक्षपतिले जानकारी दिए । सूचना प्रणालीको विकास, सरोकारवालाको समन्वयबाट तत्काल उद्धार, राहत, खाना, बस्न र औषधि उपचारलगायत व्यवस्थापन गर्ने तयारी गरिएको जनाउँदै उनले गाउँपालिकाका राजनीतिक दल, नागरिक अगुवा, गैरसरकारी संस्थाका प्रतिनिधिलगायत सम्बद्ध सदस्यबाट प्राप्त सुझावका आधारमा गाउँपालिका व्यवस्थापनमा लागेको बताए । खजुरा भएर बग्ने किरण, पेडारी, जेठीनाला र मानखोलाबाट जुनसुकै बेला पनि क्षति पुग्ने भएकाले खोला छेउको बस्तीका बासिन्दालाई सावधानी अपनाउन गाउँपालिका अध्यक्ष कक्षपतिले अनुरोध गरेका छन् ।

राप्ती नदीमा आउने बाढीले हुन सक्ने क्षति न्यूनीकरणका लागि राप्तीसोनारी, डुडुवा र नरैनापुर गाउँपालिकाले पनि आवश्यक पूर्वतयारी गरेका छन् । बाढीजन्य विपद्को उच्च जोखिममा रहेको राप्तीसोनारी गाउँपालिकामा राप्ती नदीले हरेक वर्ष डुबान तथा कटानको समस्या र जोखिम निम्त्याउने भएकाले बाढीजन्य प्रकोपबाट जोगिनका लागि जोखिमयुक्त स्थानको पहिचान गरी योजनाअनुसार काम अगाडि बढाइएको गाउँपालिकाका अध्यक्ष लाहुराम थारूले बताए । बाँकेमा यस वर्षको विपद्बाट २५ हजार घरपरिवारका डेढ लाख सर्वसाधारण प्रभावित हुने पूर्वानुमान गरिएको छ । त्यसैगरी मनसुनबाट करीब १० हजार घरपरिवारका ५० हजार मानिस प्रभावित हुने अनुमान छ ।

जिल्ला विपद् व्यवस्थापन समितिले बाढीजन्य विपद्बाट उच्च जोखिमयुक्त क्षेत्र, परिवार सङ्ख्या र सुरक्षित स्थानको पहिचान अविलम्ब गर्ने, पालिकाभित्र भएको विपद्मा प्रयोग हुने स्रोतसाधन, जनशक्तिको अद्यावधिक गरी तयारी अवस्थामा राख्ने, विपद् सर्वेक्षणका लागि आवश्यक पर्ने जनशक्तिको पहिचान, प्रारम्भिक द्रुत लेखाजोखा र घरधुरी सर्वेक्षण फारम तयारी अवस्थामा राख्ने, नदी तथा खोलामा पानीको सतह बढेको अवस्थामा माछा मार्न, दाउरा छोप्न जाने, पौडी खेल्नेजस्ता कार्य रोक्ने निर्णय गरेको प्रमुख जिल्ला अधिकारी शिवराम गेलालले बताए । उनले बाढी तथा प्रकोपको पहिलो सामना गर्ने स्थानीय तह नै भएको जनाउँदै बाढीजन्य प्रकोपबाट हुन सक्ने मानवीय र भौतिक क्षतिलाई न्यूनीकरण गर्नका लागि विशेष योजना निर्माण गरी कार्यान्वयनमा लैजान आवश्यक रहेको बताए ।

गाउँपालिकाकोे विपद् जोखिम प्रतिकार्य योजनाअनुसार स्थानीय तहले पूर्वतयारी गरिरहेको जानकारी गराउँदै उनले जोखिम न्यूनीकरणका लागि जिल्ला विपद् व्यवस्थापन समितिले पनि विभिन्न क्षेत्रबाट सहयोग र सहकार्य गर्ने जनाए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

घरेलु टोलिले जित्यो आत्मानन्द गोल्डकपको उपाधि नेकपा एमाले वैचारिक कार्यदिशाबाट विचलित बन्यो: नारायणकाजी श्रेष्ठ बुटवल उपमहानगरका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत रेग्मीको विदाई, भारतीलाई स्वागत ‘ओमिक्रोन’बाट जोगिन तत्काल सावधानी अपनाउन आवश्यक : राष्ट्रपति लुम्बिनीसँग जोडिएका ऐतिहासिक तथा पर्यटकीय क्षेत्रको प्रवर्द्धनका लागि साइकल यात्रा आगलागीबाट ७० लाख बराबरको क्षति कांग्रेस बाग्मती प्रदेश सभापतिमा बानियाँ, केसी र प्रधानले दिए उम्मेदवारी ६ करोड बढी लागतमा बुटवलमा गार्डेन मार्ट डिपार्टमेण्ट स्टोर ! कांग्रेस सुदूरपश्चिम प्रदेश सभापतिमा बलायर र मिश्र भिड्दै सुदूरपश्चिम प्रदेश : आन्तरिक मामिला मन्त्रालय तीन महिनादेखि सचिवविहीन, आर्थिक कारोबार बन्दले सेवा प्रवाहमा समस्या राप्रपा महाधिवेशन : नेताहरूलाई भोट माग्न भ्याइनभ्याइ हिमपातले हुम्लामा दुई दिनदेखि हवाई सेवा बन्द विवेकशील साझाले शनिबार ललितपुरमा बृहत आमसभा गर्दै काँग्रेस महाधिवेशनः लुम्बिनीमा शाह र पुनले प्यानलसहित गरे उम्मेदवारी दर्ता पानीमा डुबेर डेढ वर्षिया बालिकाको मृत्यु ४४ लिटर रक्तचन्दनको तेल सहित २ जना पक्राउ अग्रता जोगाउन नसक्दा फ्रेन्ड्सले थ्री स्टारसँग अंक बाँड्याे नायिका करिश्मा र गायिका रचना पनि कक्षा १२ उत्तीर्ण कार दुर्घटना हुँदा अस्पतालका ५ कर्मचारीको मृत्यु रेडपाण्डाको जस्तो देखिने छाला सहित २ जना पक्राउ