१७ मंसिर २०७८, शुक्रबार

Dec 3, 2021

भैरहवा । गत बर्षहरुमा रुपन्देही लगायत यस आसपास रसायनिक मलको चरम अभाव हुने गरे पनि यस बर्ष अवश्था फरक छ । गत बर्षको जस्तो मलकै लागी लामो लाईन अहिले छैन भने पहिला जस्तै अभाव यस पटक कृषकले ब्यहोर्नु पर्ने अवश्था छैन । प्रयाप्त मल रहेको कारण कृषकहरुले सहज रुपमै मल पाईरहेको कृषि सामाग्री कम्पनीको भनाई छ ।

Advertisement

धानखेतीका लागि यस क्षेत्रमा करिब ३० हजार मेट्रीकटन डिएपी मलको आवश्यकता पर्छ । अहिले करिब करिब प्राय सबै किसानहरुले डिएपी मल लगि सकेका छन भने अझै पनि गोदाममा यसको प्रयाप्त मौजदात रहेको छ । कृषि सामाग्री कम्पनी लिमिटेडको प्रादेशिक कार्यालय लुम्बिनीका सूचना अधिकृत गणेश प्रसाद घिमिरेले हाल भैरहवा स्थित गोदाममा ४ हजार ७ सय १७ मेट्रिक टन युरिया, ६ हजार ६ सय ५६ मेट्रिक टन डिएपी र ७ सय २० मेट्रिक टन पोटास मौज्दात रहेका छन् । यस अतिरिक्त थप २ हजार ५ सय मेट्रिक टन अनलोड हुने प्रक्रियामा रहेको छ । बांग्लादेशबाट आयात गरिएको थप मल पनि आउने क्रममा रहेको घिमिरेले जनाए । अबको २/४ दिनमै थप २ हजार ५ सय मेट्रिक टन र त्यसपछि फेरी सोही परिमाणको युरिया मल आउने क्रममा रहेको उनको भनाई छ ।

यस बर्ष समयमै पानी पनि परेको र समयमै मल पाईएको कारण यहाका किसान पनि सन्तुष्ट देखिएका छन् । समयमै र सहज तरिकाले डिएपी मल पाएका किसानले समयमै रोपाई समेत सुरु गरेका छन् । समयमै पानी, बिउविजन, मल नपाए खेत बाझै राख्ने किसान अहिले धमाधम रोपाईमा लागेको देखिन्छन् । भैरहवामा प्रादेशिक कार्यालय रहे पनि कृषि सामाग्री कम्पनीले लुम्बिनी प्रदेश बाहेक कर्णाली, सुदुरपश्चिम र गण्डकी प्रदेशको कावासोती र स्याङजामा पनि मलको आपूर्ति गर्ने गरेको छ । अहिले त्यहा पनि माग जतिको स्टक रहेको र थप मलको लागी माग भै आए जुनसुकै समयमा आपूर्ति गर्न सकिने कम्पनीको दावी रहको छ ।

सूचना अधिकारी घिमिेरेले दिएको जानकारी अनुसार प्रादेशिक कार्यालय भैरहवाबाट जेठ सम्म ७ हजार १ सय ७६ मेट्रिक टन युरिया, १ हजार ६ सय ८८ मेट्रिक टन युरिया डिएपी र १ सय ६३ मेट्रिक टन युरिया पोटास बिक्रिी भएको छ । यस्तै अहिले कावासोतीमा १ सय ६८ मेट्रिक टन युरिया र १३२ मेट्रिक टन डिएपी, परासीमा ७ सय ७३ मेट्रिक टन युरिया, तौलिहवामा ४ सय ३६ मेट्रिक टन युरिया, बहादुर गञ्जमा २ सय ४२ मेट्रिक टन युरिया, पाल्पामा ४ सय १४ मेट्रिक टन युरिया मौज्दातमा रहेका छन् ।

यस्तै स्याङजामा ४ सय ४९ मेट्रिक टन युरिया र ६० मेट्रिक टन डिएपी, लमहीमा ९६ मेट्रिक टन युरिया, घोराहीमा ४ सय १५ मेट्रिक टन युरिया र २ सय ९७मेट्रिक टन डिएपी, तुलसीपुरमा ४ सय ७६ मेट्रिक टन युरिया र ३ सय ४७ मेट्रिक टन डिएपी, नेपालगञ्जमा १ हजार २३ मेट्रिक टन युरिया, गुलरियामा ५ सय २० मेट्रिक टन युरिया, ३ यि ८५ मेट्रिक टन डिएपी र २१ टन पोटास, धनगढीमा १ हजार ७ सय ७४ मेट्रिक टन युरिया र ७१ मेट्रिक टन डिएपी, महेन्द्रनगरमा २ सय ६ मेट्रिक टन युरिया र ३ सय ५० मेट्रिक टन डिएपी तथा सुर्खेतमा १ सय ८४ मेट्रिक टन युरिया र ४६ मेट्रिक टन डिएपी मौज्दातमा रहेको घिमिरेले जानकारी दिए ।

गत बर्ष डिएपी मलको अभाव हुदा त्यसका फाईदा अहिले यस बर्षमा सरेको छ । गत बर्ष मगाएको मल नआउदा र मलको लागी छुट्टयाईएको बजेटबाट अहिले मल सहज भएको कृषि सामाग्री कम्पनी लिमिटेडका सहायक प्रवन्धक समेत रहेका घिमिरेको भनाई छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

घरेलु टोलिले जित्यो आत्मानन्द गोल्डकपको उपाधि नेकपा एमाले वैचारिक कार्यदिशाबाट विचलित बन्यो: नारायणकाजी श्रेष्ठ बुटवल उपमहानगरका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत रेग्मीको विदाई, भारतीलाई स्वागत ‘ओमिक्रोन’बाट जोगिन तत्काल सावधानी अपनाउन आवश्यक : राष्ट्रपति लुम्बिनीसँग जोडिएका ऐतिहासिक तथा पर्यटकीय क्षेत्रको प्रवर्द्धनका लागि साइकल यात्रा आगलागीबाट ७० लाख बराबरको क्षति कांग्रेस बाग्मती प्रदेश सभापतिमा बानियाँ, केसी र प्रधानले दिए उम्मेदवारी ६ करोड बढी लागतमा बुटवलमा गार्डेन मार्ट डिपार्टमेण्ट स्टोर ! कांग्रेस सुदूरपश्चिम प्रदेश सभापतिमा बलायर र मिश्र भिड्दै सुदूरपश्चिम प्रदेश : आन्तरिक मामिला मन्त्रालय तीन महिनादेखि सचिवविहीन, आर्थिक कारोबार बन्दले सेवा प्रवाहमा समस्या राप्रपा महाधिवेशन : नेताहरूलाई भोट माग्न भ्याइनभ्याइ हिमपातले हुम्लामा दुई दिनदेखि हवाई सेवा बन्द विवेकशील साझाले शनिबार ललितपुरमा बृहत आमसभा गर्दै काँग्रेस महाधिवेशनः लुम्बिनीमा शाह र पुनले प्यानलसहित गरे उम्मेदवारी दर्ता पानीमा डुबेर डेढ वर्षिया बालिकाको मृत्यु ४४ लिटर रक्तचन्दनको तेल सहित २ जना पक्राउ अग्रता जोगाउन नसक्दा फ्रेन्ड्सले थ्री स्टारसँग अंक बाँड्याे नायिका करिश्मा र गायिका रचना पनि कक्षा १२ उत्तीर्ण कार दुर्घटना हुँदा अस्पतालका ५ कर्मचारीको मृत्यु रेडपाण्डाको जस्तो देखिने छाला सहित २ जना पक्राउ