३ जेष्ठ २०७९, मंगलवार

May 17, 2022

असार ३,
ग्लोबल आवाज

Advertisement

गुल्मी । नेपालमा मनसुन आइपुग्न ढिलाई हुँदा यतिबेला देशभर गर्मी व्यापक बढेको छ । प्रिमनसुन कमजोर बनेको यो बेला गर्मी नेपालका बिभिन्न ठाउँमा अत्यधिक मात्रामा गर्मी बढेको हो । अरब र बंगालको खाडीमा उत्पन्न हुने जलवाष्प सहितको संयुक्त उच्च चापीय वायु नै नेपालको मनसुनको मुख्य आधार हो । नेपलमा असारको पहिलो साता मनसुन शुरु हुने अनुमान गरिएको थियो । तर पहिलो साता बित्न लाग्दा नेपाल भर यतिबेला अत्यधिक गर्मी बढेको छ । पश्चिमी वायुको गति र प्रभाव कम हुँदै जाँदा पानी पर्छ र बढ्दो तापमान सन्तुलनमा आउने हुँदा मानिसले राहत महसुस गर्दछन् ।


मौसमविद्का अनुसार अझै एकसाता पहाडी भेगमा अत्यधिक गर्मी रहनेछ । तराईमा भने अलिक लामो समय गर्मी रहनेछ । गत सातानै आइपुग्नु पर्ने मनसुन यो वर्ष एकसाता ढिला हुने मौसमविद्को भनाई छ । पानी पार्ने मौसम भित्रिन ढिला हुँदा नेपालका पहाडी भेगको तुलनामा तराईमा अत्यधिक मात्रामा गर्मी बढेको छ । अहिले नेपालका मुख्य तराईका क्षेत्रहरुका अधिकतम तापक्रम ४३ डिग्रीसम्म पुगेको मौसमबिदहरुले अनुमान गरेका छन् ।


तराई र तराइका आसपासका क्षेत्र अत्याधिक मात्रामा गर्मी बढेको बेला गुल्मीमा भने गर्मीको खासै प्रभाव परेको छैन् । तराईबाट गर्मी छल्न यतिबेला पहाडी भेग अन्र्तगत गुल्मी उत्तम ठाउँको रुपमा परिचित छ । जिल्लामा रेसुङ्गा अजुन जस्ता अग्ला पहाडको बिचमा सदरमुकाम तम्घास रहेको छ । समुद्री सतहबाट २३ सय मिटर अग्लो शिर रेसुङ्गा र २ हजार मिटरको उचाइमा रहेको अर्जुन डाँडा यहि रहेकाले तराईको गर्मी छल्न यतिबेला गुल्मीको रेसुङ्गा र अर्जुन उत्तम ठाउँको रुपमा परिचित छन् । चिसो हावाले मनै लोभ्याउने दृश्य सहित रेसुङ्गा र अर्जुन क्षेत्रको अबलोकन गर्न छिमेकी तराईका बुटवल लगायत बिभिन्न ठाउँबाट गर्मी वढेसँगै गुल्मी आउने बढेका छन् । वढ्दो गर्मीलाई गुल्मीको चिसो हावापानीसँग रमाउन जिल्लाबाट तराई बसाई सरेका र तराईमा बस्दै आएका पनि यतिबेला पहाडी जिल्ला मध्ये गुल्मी प्रमुख गनतव्य बनेको छ ।


तराईको जिल्लासँग नजिकै रहेको गुल्मी जिल्ला बुटवलबाटबाट १ सय १५ किलोमिटर पक्की सडक भएर सदरमुकाम तम्घास आउन सकिन्छ । यहाँ आउन बिभिन्न सवारी साधनहरु पयाप्त मात्रामा पाइन्छन् । तराइमा गर्मी दिनहुँ दिन बढिरहेको बेला गुल्मी तम्घासमा अधिकतम तापक्रम २७ सम्म पुग्ने गरेको छ । जिल्ला सदरमुकाम तम्घासमा चिसो हावासँगै रेसुङ्गा अबलोकनका लागि यतिबेला तराईबाट आउनेको संख्यामा बृद्धि भएको छ । सदरमुकाम तम्घाससँगै यतिबेला चिसो हावासँग रमाउनको लागि रेसुङ्गा जाने पनि वढेका छन् । तम्घासबाट रेसुङ्गा जानेहरुका लागि सवारी साधानबाट २५ मिनेटको यात्रा र केहि पैदल यात्रापछि पुग्न सकिन्छ । रेसुङ्गामा पुगेर बिभिन्न धार्मिक स्थलको अवलोकन र सुन्दर दृश्यसँग रमाउन सकिन्छ ।

रेसुङ्गामा बस्नेहरुका लागि समिति मार्फत निशुल्क सादा खाना र बस्नको लागि वाँसको व्यवस्था पनि गरिएको छ । रेसुङ्गा क्षेत्र गर्मीसँगै शितलता लिन र अबलोकन गर्न यतिबेला निकै उत्तम समय रहेको छ । दिउँसोको समयमा छिनछिनमा खुल्ने आकाश दखिने सुन्दर दृश्यले त्यहि बसेर रमाउन मन लाग्ने वातावरण यतिबेलाको मौसमा पाउन सकिन्छ । रेसुङ्गा धार्मिक ऐतिहासि र पर्यटकीय महत्वले भरिपूर्ण मानिने क्षेत्र हो । यहाँको महिमा महत्व बिचित्र रहेको छ । रेसुङ्गासँगै यतिबेला अर्जुन क्षेत्रमा पनि शितलता लिनको निम्ति घुम्ने र रमाउने ठाउँ रहेको छ । तम्घासबाट २० मिनेटको यात्रापछि अर्जुन क्षेत्रमा पुग्न सकिन्छ । यहाँ पनि महिमा विचित्र रहेको छ । गर्मिसँगै शितलता लिनको लागि पुग्न सकिने ठाउँ अर्जुन रहेको छ । यतिबेला बढ्दो गर्मीमा प्रकृतिसँग रमाउन गुल्मी आउनुहोस् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

काँग्रेसको अबरोधले तिलोत्तमामा मत गणना रोकियो, धाधली भएको आरोप लगाउँदै नाराबाजी भरतपुरमा रेनु विजय सुवेदी भन्दा ५९ मतले अघि गाउँपालिकाका निवर्तमान अध्यक्ष वडा सदस्यमै पराजित ललितपुर महानगरमा चिरिबाबुकाे फराकिलाे अग्रता श्रीलंकामा पेट्रोल हाहाकार, तत्काल ७५ मिलियन डलर आवश्यकः प्रधानमन्त्री बुटवलमा गठबन्धन दलबाट पाण्डेको अग्रता, मतान्तर बढ्दो सैनामैनाको प्रमुखमा गठबन्धन, उप-प्रमुखमा एमालेको अग्रता गुल्मीको रुरु गाउँपालिका अध्यक्षमा यदु ज्ञवाली निर्वाचित स्थानीय निर्वाचन : आज कहाँ-कहाँ हुँदैछ मतदान ? देवदहमा एमालेको अग्रता कायमै, काँग्रेस ४४४ मत पछाडी बालेनले बनाए साढे ४४ सयको मतान्तर भरतपुरमा ४ वटा वडाको मत गणना सकियो, रेणु दाहाल ३० मतले अघि बुटवलमा कांग्रेसका पाण्डे र एमालेका भट्टराईबीच करिब ३ हजार मतको फरक भरतपुरमा पुनः गठबन्धनकी रेनुको अग्रता धुर्कोट गाउँपालिकाको अध्यक्षमा माओवादीका पोखरेल विजयी पहिलो टी-२० मा युगान्डासँग नेपाल १२ रनले पराजित संसदको भोलिबाट ११औँ अधिवेशन सुरु हुने, यस्तो छ कार्यसूची ओलीले राम नेपालमा जन्मेको दाबी गरिरहँदा मोदीले भने– भारतमा भव्य राम मन्दिर बन्दा नेपाली पनि उत्तिकै खुसी छन् २२ वर्षीय राजाबाबुले गाउँपालिका अध्यक्ष जिते मोदीको भ्रमणले लुम्बिनीलाई विश्वभर थप परिचित तुल्याउँछ : प्रम देउवा